PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=283756}
7,0 1 305
ocen
7,0 10 1 1305
Wallander Mastermind
powrót do forum filmu Wallander - Mastermind

dotychczas oglądałem trzy filmy z dzielnym detektywem, i w tym, jak w dwóch poprzednich ŻADEN z przestępców (podejrzanych czy nie w danej sprawie) nie miał typowo szwedzkiego nazwiska z końcówką -son. do tego większość nazwisk złych typów miała słowiańskie brzmienie. wychodzi, że modry w szwecji popełniają, przestępcami są tylko emigranci/dzieci emigrantów. chyba, że akurat trafiłem na złe odcinki.
ps. filmy są nawet fajne.

fcmarcin

W Szwecji jest dużo emigrantów, którzy często mieli na bakier z prawem. Przeczytaj pierwszy akapit:
http://www.filmweb.pl/news/Czytelnia+FILMu+%C5%BBurawiecki+o+szwedzkich+krymina% C5%82ach-55888

fcmarcin

pamiętajmy, że Wallander jest bohaterem serii kryminałów Mankella, którego na pewno rasistą nazwać nie można. Wystarczy poczytać książki by zauważyć jakie jest jego stanowisko wobec wielokulturowości. Mankell wiele lat mieszkał w RPA, teraz pomieszkuje w Mozambiku i nie ukrywa tego jak negatywny ma stosunek do światowych potęg eksploatujących ten kontynent. Zresztą widać to w jednej z jego książek, gdzie mocno krytykuje rasistowskie ruchy w RPA ("Biała Lwica")

ocenił(a) film na 5
imme3

nie posądzam go o rasizm, (bo byłoby to bezsensowne - Słowianie i Szwedzi należą do tzw. rasy białej, więc jak już to można raczej mówić o ksenofobii), ale stwierdzam pewien fakt. można go różnie interpretować np. niechęć do emigrantów, schlebianie gustom widzów, podkreślam widzów, bo nie czytałem książek i nie wiem czy w oryginale też nazwiska przestępców są "obce", a zwłaszcza słowiańskie.

fcmarcin

przeczytałam chyba wszystkie polskie wydania i z tego co pamiętam tylko w dwóch książkach była mowa o Rosjanach, byłych agentach KGB, niestety nie mogę powiedzieć ile nazwisk było typowo szwedzkich - ale negatywni bohaterowie byli obywatelami Szwecji.

ocenił(a) film na 9
fcmarcin

Szwedzi jako ogół nie są zbyt tolerancyjni choć ściąga tam bardzo dużo obcokrajowców. Polecam zobaczyć odcinek Afrykanin by się przekonać o stosunkach przeciętnego Szweda do innych narodowości

fcmarcin

po samodzielnym obejrzeniu filmu - można tak faktycznie skonstatować; w serialu zapalono jednak Bogu świeczkę - a diabłu ogarek, przez cztery pierwsze odcinki 1 sezonu zbrodniarzami byli rdzenni Szwedzi. Dopiero od piątego zaczęła się zmiana (imigrant z Ag\fryki), a Mastermind był szóstym odcinkiem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones