PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=721074}

Wbrew rodzinie

Trespass Against Us
3 051
chce zobaczyć
Wbrew rodzinie
powrót do forum filmu Wbrew rodzinie

Dlaczego cyganów grają aktorzy zupełnie niepodobni do cyganów?
Czyżby w Anglii cyganie tak wyglądali? Może to ktoś potwierdzić?
Czy może poprawność polityczna nie pozwoliła na pokazać cyganów jako cyganów.

Leszy2

Na Wyspach Brytyjskich cyganie/ travellersi są włałnie tacy. W Irlandii cyganie którzy zajmują się wszelaką recydywą i od których chcesz się trzymać z dystansem to knackers. W Anglii pikey. O nich również był film Snach z Bradem Pittem. A w serialu Peaky Blinders możesz zobaczyć jak długą mają tradycję :)

ocenił(a) film na 8
Leszy2

to są Irlandczycy nie Romowie

https://en.wikipedia.org/wiki/Irish_Travellers#Origins

mitrus80

Może i Irlandczycy, ale dlaczego używają cygańskiego określenia na obcych - gadź?

ocenił(a) film na 8
Leszy2

wydaje mi się że określenia gypsies akurat używa się się rzadko

raczej https://en.wikipedia.org/wiki/Pikey a ich pochodzenie jest raczej irlandzkie, celtyckie, może dlatego nazywaja ich Cyganami bo jeździli kiedyś w taborach?

mitrus80

Nie chodzi mi o gypsies tylko o gadź. To słowo cygańskie. Nie wiem jak brzmi to w oryginale na filmie, ale w tłumaczeniu było "gadź". Może w jakiś sposób, poprzez styl życia zintegrowali się z cyganami i przejęli ich zwyczaje. Pytam bo nie wiem.

ocenił(a) film na 8
Leszy2

trochę poszukałem i znaleazłem że nazywają innych gorgers (person who lives in an house), bydź może w tłumaczeniu było że gadź ale to chyba żeby przybliżyć nam w zrozumieniu, już nie chce mi się sprawdzać czy mówili tam gadź czy gorge/gorges, nie jestem jakimś ekspertem, niemniej, interesujący temat, pozdrawiam

Leszy2

Cygan to cię robił, to Irlandczycy.

nietzsche

Słowo gadź jest typowo cygańskim określeniem - debilu.
Spieprzaj...

Leszy2

Nie wiem, gdzie ty je słyszałeś :D Powinieneś sobie zdawać sprawę, że spółgłoska zwarto-szczelinowa dziąsłowo-podniebienna dźwięczna, czyli dź nie istnieje w angielskim, nie istnieje też w celtyckich. U polskiego lektora to usłyszałeś czy zdawało ci się, że słyszysz coś podobnego?
Dla ciebie One Punch Mickey O'Neil, czyli Brad Pitt ze Snatch również był Romem, bo to ta sam grupa cyganów, czyli Irlandczyków. Słowa Cyganie (Europa środkowa i wschodnia), Bohemians (dosłownie Czesi - Europa środkowa i zachodnia), Gypsy (dosłownie Egipcjanie - Europa zachodnia) to nie endoetnonim, czyli samonazwanie Romów, tylko egzoetninim, nazwa nadana im przez innych, tak jak Deutschen to dla Polaków Niemcy, a dla Francuzów Allemands. Tak jak w polskim słowo "cygan" ma wiele znaczeń, od pejoratywnego, poprzez etniczne, po wszelakich koczowników, aż po cyganerię odnoszącą się do artystów żyjących w komunie i będącą synonimem bohemy (ten sam źródłosłów), tak angielskie gypsy nie odnosi się tylko do Romów, zresztą Romowie w Wielkiej Brytanii pojawili się dopiero w XVI wieku, są dużo późniejszym i mniej licznym zjawiskiem niż Pavee, czyli Irish Travellers, a więc irlandzkich włóczęgów czy irlandzkich cyganów, a to ich przedstawia ten film oraz np. Snatch, z Romami nie mają nic wspólnego, poza koczowniczym sposobem życia. Zresztą Snatch ich trochę lepiej przedstawił (oczywiście w przerysowany sposób), bo mówią językiem shelta, będącym cudaczną mieszanką angielskiego i gaelickiego, w Trespass Against Us mówią dosyć poprawnym, choć niechlujnym angielskim.

nietzsche

No i po co się popisujesz?
To wszystko co tu naprodukowałeś jest zbędne, w konkretach inni cię już ubiegli, więc daruj sobie.
A pełnej odpowiedzi na moje pytanie i tak nie dostałem.

Słowo gadź widziałem w napisach i to kilka razy, co mówił nie wiem, niedosłyszałem. Dlatego pytam?
Daj se siana.

Leszy2

Widziałeś w polskich napisach, w czeskich zobaczyłbyś inne, w niemieckich jeszcze inne, bo ono w filmie nie pada, ponieważ film nie przedstawia Romów tylko Irlandczyków.

ocenił(a) film na 5
nietzsche

Nietzsche - szacun za poprzednią wypowiedź. A Pan Leszy2 niech zamilknie już. Argumentem, że widziałeś jedno słowo w napisach (ciekawe, kto je robił) chcesz zabłysnąć i zgrywać najmądrzejszego w całym obozie. Bądź wdzięczny innym, nie pyskuj jak bohaterowie filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones