PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1122}
6,8 27 905
ocen
6,8 10 1 27905
8,3 18
ocen krytyków
Wesele
powrót do forum filmu Wesele

Wspaniała ekranizacja

ocenił(a) film na 10

Nie da się tego filmu opisać bez porównywania do literackiego pierwowzoru - dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Mogę moją ocenę zawrzeć w kilku słowach - nie widziałem dotąd lepszej ekranizacji i oddania nastroju utworu niż w "Weselu" Andrzeja Wajdy.

Wyśmienity klimat budowany przez kolorystykę, scenografię, kostiumy i przede wszystkim muzykę. Weselna, skoczna i rytmiczna, czasem aż do znudzenia, melodia kontrastuje z niskimi tonami kontrabasu, zapowiadającymi sceny symboliczne i metafizyczne.

Aktorstwo stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy dali z siebie wszystko i w pełni oddali cechy i charaktery odgrywanych postaci.

Miałem wrażenie, że znajduję się w samym środku tego wesela - dzięki kamerze ustawionej w samym środku izby biesiadnej, pozostającej w ścisłym kontakcie z aktorami, przelatującej między twarzami i postaciami.

Jedynym mankamentem wydaje się to, że jeśli ktoś nie zna utworu literackiego, nie zrozumie pewnie w pełni filmu, w którym akcja toczy się bardzo szybko i nie ma czasu na przemyślenie wypowiadanych kwestii i ich analizę, czego wymaga lektura dramatu.

Koniecznie trzeba zobaczyć!

lookazh

Muszę powiedziec, że czytając "Wesele", niewiele z niego zrozumiałam, zachodziłam w głowę kto jest kto (nie pamiętałam czy postac która mówi to ta sama co przed chwilą, czy inna), ani też nie docierały do mnie symbole zawarte w utworze. Po przerobieniu lektury na lekcji, wiele spraw się wyjaśniło, choc nie zmieniłam zdania co do tego, że to ciężki utwór. Ekranizacja Wajdy potwierdziła tezę, że ten dramat (jak niemal każdy) ożywa dopiero na scenie. Autentyczne kostiumy, skoczna muzyka, zachowana atmosfera wiejskiej zabawy i rewelacyjne aktorstwo (w szczególności urzekł mnie Franciszek Pieczka w roli Czepca). Po filmowej adaptacji "Pana Tadeusza" mówiono, że po krótkim czasie człowiek zapomina, że jest to utwór pisany wierszem. Bzdura! Była to istna deklamacja! Nie można tego natomiast zarzuci "Weselu", w którym język postaci jest zindywidualizowany i opracowany do profesji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones