film

Wesele

1972
1 godz. 42 min.
6,8 27 376
ocen
6,8 10 1 27376
8,3 15
ocen krytyków
Adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego. We wsi Bronowice rozpoczyna się wesele inteligenta Pana Młodego z chłopką Panną Młodą. więcej mniej
Wesele zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrna Muszla
Film zdobył nagrodę Srebrna Muszla , 4 inne nagrody oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody

Akcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. NocąAkcja filmu zaczyna się od wyjazdu orszaku weselnego sprzed kościoła Mariackiego. Następnie, mijając okoliczne wsie, kawalkada dociera do domu Gospodarza. Rozpoczyna się wesele Pana Młodego, który jest inteligentem, z Panną Młodą, pochodzącą z chłopskiej rodziny. Goście również wywodzą się z obu stanów. Zabawa szybko się rozkręca. Nocą pod dach Gospodarza przybywa Rachela, młoda Żydówka o wrażliwej, "poetycznej" duszy. To ona, ulegając weselnej euforii, "zaprasza" na zabawę Chochoła, stojącego za oknem. W wesoły gwar weselnej biesiady niepostrzeżenie wsącza się aura niesamowitości.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg.
Wesele
inne tytuły
The Wedding Miedzynarodowe
więcej
Andrzej Wajda chciał w roli Panny Młodej obsadzić Stanisławę Celińską, jednak, ze względu na sprawy osobiste, aktorka zmuszona była odmówić.
Zdjęcia do filmu nakręcono w okolicach pałacu w Oborach oraz w Czosnowie (Polska).
Film zrealizowano z wielką dbałością o szczegóły. Dla odtwórców głównych ról postarano się o autentyczne, przechowywane z pokolenia na pokolenie chłopskie stroje z okolic Krakowa.
"Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1973 roku jest oparte na utworze Stanisława Wyspiańskiego o tym samym tytule. Scenariusz do niego napisał Andrzej Kijowski. Adaptacja różni się od swojego literackiego pierwowzoru, jednak wszystkie zmiany uważam za przemyślane, bardzo pomysłowe, a momentami nawet koniecznie. Film zaczyna się sceną, kiedy... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych