PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=123921}

Wierny ogrodnik

The Constant Gardener
7,5 69 057
ocen
7,5 10 1 69057
7,5 17
ocen krytyków
Wierny ogrodnik
powrót do forum filmu Wierny ogrodnik

wyrywając chwasty

ocenił(a) film na 6

Rozczarowałem się "Wiernym ogrodnikiem". Inaczej mówiąc, nie trafił on do mnie, a przynajmniej jedna jego część.
Bardzo długo decydowałem się na obejrzenie tego obrazu i teraz nie jestem w stanie powiedzieć, czy zrobiłem dobrze decydując się na seans. Co gorsze nie odczuwam wobec tego filmu wyraźnych uczuć..

Dużo się o tym filmie mówiło, krytycy byli zadowoleni, posypały się nagrody. Z tego wynika, że to raczej coś ze mną jest nie tak, że nie pieję z zachwytu, niż z samą produkcją Fernando Meirellesa. No ale cóż, nie wszystko musi się podobać.

Niesamowicie denerwowało mnie przez cały seans zestawienie dwóch przeplatających się historii - miłosnej małżeństwa Tessy i Justina oraz drugiej, o wiele bardziej poważnej przedstawiającej współczesną Kenię, tamto społeczeństwo i to co koncerny farmaceutyczne tam wyprawiają. O ile ten drugi wątek jest poprowadzony wzorcowo - ma napięcie, porusza, wzrusza i zastanawia, o tyle historia miłosna głównych bohaterów całkowicie nie pasuje do atmosfery, problemów i wagi spraw poruszanych w "Wiernym ogrodniku". Jednym słowem wg mnie miłość została tu upchnięta zupełnie niepotrzebnie, na siłę, i tylko wszystko popsuła. A szkoda....

Nie oczarowali mnie aktorzy - Ralph Fiennes i Rachel Weisz . Grali średnio, na normalnym wymaganym poziomie, nic nadzwyczajnego. Co gorsza nie zależało mi na nich, nie przywiązałem się do nich.
Największym jednak minusem "Wiernego ogrodnika" jest to, że poruszane w nim ogromne problemy nie pozostają w naszej pamięci. Tzn poruszają nas ale tylko na moment, w czasie gdy leci film. Nie wrywają się w naszą pamięć, pozostając tam przez wiele tygodni po seansie. A przecież takie było m.in. założenie samego filmu. Wsztrząśnięcie nami, zamanifestowanie i okazanie sprzeciwu przeciwko temu co dzieje się w Afryce....

Jeśli chodzi o plusy, to niewątpliwie są nimi przepiękne, malownicze zdjęcia Afryki Césara Charlone oraz bardzo dobra muzyka Alberto Iglesiasa . Właśnie przez zdjęcia i muzykę film posiada swój trochę dziwny, ale wyróżniający się klimat.

6/10

ocenił(a) film na 6
milczacy

Cóż, zgadzam się. Film dobry, ale bez przesady.
Ani Ralph, ani Rachel nie przekonali mnie do swoich postaci, ani do filmu.
NIektóre obrazy przepiękne.
Co do połączenia dwóch historii - nie mam zdania. Mam wrażenie, że przez to przeplatanie wątków film jest trochę "przejedzony", mało konkretny. Ale bez wątku o uczuciach opowieść mogłaby stać się zimna i beznamiętna.
Niestety historia nie zostaje długo w głowie. Mi od wczoraj zostało z tego niewiele. Trochę szkoda.

Daję ocenę "dobry".

ocenił(a) film na 8
Wniebowziety

A ja mam zgoła odmienne zdanie od Milczącego. Scenariusz jest świetny: przeplatanie się przeszłości i teraźniejszości prowadzi do tego, że film odebrać można na wielu płaszczyznach - i to jest jego główną zaletą. Miłość jest tutaj bardzo ważnym, kto wie czy nie najważniejszym uczuciem, którym kieruje się główny bohater w swoich działaniach. Dzięki miłości do żony, a co za tym idzie, chęci (w pewnym stopniu) pomszczenia jej śmierci, podejmuje nierówną walkę z koncernem farmaceutycznym, również dzięki żonie uświadamia sobie wartość ludzkiego życia - że liczy się każdy, nawet najbiedniejszy człowiek. Ostatnia scena, gdy siedzi w samotności czekając na śmierć, będącą tutaj powrotem do domu (do żony) rozegrana w malowniczych plenerach, podkreślona doskonałymi zdjęciami jest zwieńczeniem całej historii - apoteozą miłości.

Moja ocena: 'bardzo dobry' 8/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones