PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34856}

Wyspa

Seom
7,0 1 945
ocen
7,0 10 1 1945
6,6 7
ocen krytyków
Wyspa
powrót do forum filmu Wyspa

Drodzy widzowie,

Apel ten jest skierowany do publicznosci pragnacej rozpoczac przygode z kinem koreanskim lub do tych ktorzy mieli juz taka okazje i wystartowali z grubej rury filmem Kim Ki Duk'a.

Przegladajac katalog kina koreanskiego zauwazylem niepokojacy trend - filmy Kim Ki Duk'a to najczesciej ogladane filmy koreanskie wsrod polskiej publicznosci (po ilosci glosow). Odkladajac cala krytyke na bok... jego filmy to filmy trudne, nie dla kazdego. Stricte osobiscie mi nie przypadly do gustu - oprocz 1 czy 2 wiekszosc to niepokojaco chore pozycje, czego nie potrafie usprawiedliwic 'wartoscia artystyczno-filozoficzna'. Z racji ze jako istoty ludzkie swoje przewidywania czesto formulujemy na podstawie pierwszego wrazenia, zdaje sobie sprawe ze znaczna czesc publicznosci mogla sie do kinematografii koreanskiej zrazic wlasnie z powodu wspomnianego rezysera. Apel ten ma za zadanie przedstawic alternatywe do Kim Ki Duk'a. Alternatywe na poziomie. Alternatywe, ktora byc moze zacheci tych zrazonych do dania drugiej szansy wspanialej tworczosci 'Kraju Porannego Spokoju'.

Goraco zachecam rozpoczac od rezyserow wymienionych ponizej. W zestawieniu tym znajda sie takze filmy festiwalowe (tak, tak Kim Ki Duk to nie jedyny tworca ambitnego koreanskiego kina).

Joon-ho Bong
+ Zagadka Zbrodni / Memories of Murder
+ Potwor / The Host
+ Matka / Mother

Park Chan Wook
+ J.S.A. Joint Security Area
+ Trylogia Zemsty: Oldboy, Pani Zemsta, Pan Zemsta

Lee Chang Dong
+ Mietowy Cukierek / Peppermint Candy
+ Oasis
+ Sekretne Swiatlo / Milyang (opcjonalnie)

Jin Woon Kim
+ Dobry, Zly i Zakrecony / The Good, the Bad and the Weird
+ Slodko Gorzkie Zycie / Bittersweet Life

Tytuly wymienione powyzej mozna uznac za kino stosunkowo 'ambitne'. Kinematografia koreanska pelna tez jest melodramatow i komedii. Filmow bardziej rozrywkowych, latwiejszych w odbiorze (co wg mnie nie jest zadna wada):

+ Tidal Wave / Haeundae (komedia, film katastroficzny, wszystko razem)
+ Szczescie / Happiness (melodramat, wyciskacz lez)
+ Failan (melodramat, wyciskacz lez do potegi)
+ Moment to Remember (melodramat, wyciskacz lez do potegi poraz kolejny)
+ Siworae / Il Mare (melodramat?)
+ My Sassy Girl (komedia romantyczna?)

Itd itp... Kazdy znajdze cos dla siebie.

Goraco polecam!

Team_Korea

Dzięki za wymienione propozycje i ogólnie za troskę, ale, wiesz, właśnie jako jedna z tych, które rozpoczęły przygodę z k.k. od Kim Ki-Duka (nie Ki-Duk'a) muszę wierzgnąć - jeślibym zaczęła od komedii, melodramatu lub sensacji z dużą ilością sratata, na pewno nie poszłabym dalej i koreańskie kino pewnie odłożyłabym na półkę tuż obok tajwańskiego i z Hong-Kongu. Kim Ki-Duk zauroczył mnie i wyłącznie dzięki niemu k.k. ma kolejną wierną fankę (nie lubię tego słowo, ale cóż). Nie wrzucaj kinomanów do jednego worka. Każdy lubi co innego i pogląd, że trzeba zacząć od łatwego w odbiorze kina niekoniecznie się sprawdza. To jakbyś polecając komuś kino polskie proponował "Kilera" zamiast "Dekalogu".
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 2
titi

Z calym szacunkiem,

Przeczytaj moj post jeszcze raz a nie tylko koncowke. Czy film taki jak Peppermint Candy to latwe kino? ;/

'Poglad ze trzeba zaczac od latwego w odbiorze kina niekoniecznie sie sprawdza' - zdanie w ogole nie na temat, filmy wymienione przeze mnie to niekoniecznie filmy latwe w odbiorze, prosze przejrzec te liste jeszcze raz. Och tak - znajduja sie tam filmy festiwalowe (magiczne slowo).



ocenił(a) film na 10
Team_Korea

A jestem "ZA" każdy zainteresowany tematem wybierze sobie coś z tej listy i poszerzy własny pogląd na kino południowo koreańskie. A co to kino polskie tylko składa się z "Popiołu i diamentu" ? Jak ktoś chce to i tak będzie drążył temat.

ocenił(a) film na 6
elneptico

Lista ciekawa, część zupełnie nowa dla mnie. Ale rozbawiło mnie jedno zdanie... "niepokojąco chore pozycje". Znając większość zdrowych ludzi, wolę być chora :)

ocenił(a) film na 10
Innna

Szacunek! Witaj w klubie :) A znasz te historię o człowieku, który po katasrofie żeby nie być samotnym musiał wypić wodę ze źródła szaleństwa?

ocenił(a) film na 9
Team_Korea

A co w tym filmie jest chorego? ot rzeczywistość zwykła. Mało to patologii naokoło się widzi? Nawet więcej niż niby "normalnych", poprawnych zachowań. Dlatego pewnie ludzie lubią filmy. Często w nich jest wszystko poprawne, takie jakie powinno być. I ludzie tęsknią do tego.

Team_Korea

@ Team_Korea

Szczyt bezczelności mówić komuś co ma oglądać a co nie. Co to za traktowanie ludzi z góry, jak idiotów?! Drogi/a Team_Korea, apeluję, abyście wsadzili sobie w dupe ten wasz apel. Dziekuje.

ocenił(a) film na 8
Team_Korea

Team_Korea

Dziękuję za ciekawą listę filmów koreańskich. Jeśli chodzi o Kim Ki-Duka to nie mogę zgodzić się Twoją opinią, ale ją szanuję i się nie dziwię. Filmy Kim-a nie są dla każdego. Na twojej liście był „A Moment To Remeber” - rewelacyjny melodramat i przykład filmu dla każdego.
Wszystko jest kwestią gustu, moja przygoda z filmem azjatyckim rozpoczęła się od obrazu "Dolls" Takeshi Kitano, na film natknąłem się całkiem przypadkowo na TVP Kultura - film obudził mnie z filmowej apatii. Niektórzy potrzebują wstrząsu, aby coś poznać, docenić. Od momentu emisji "Dolls" - obejrzałem większość filmów Takeshi Kitano, następnie zainteresowałem się filmem koreańskim - i tu dla mnie najlepsze są właśnie filmu Kim Ki-Duka. Reżyser ma swój styl, opowiada obrazem i muzyką, potrafi dawkować skrajne emocje. Podsumowując Twoja Lista - strzał w 10, opinia o Kim Ki-Duku – uprawniona ale się z nią nie zgadzam. Proponuję dać jeszcze jedną szansę temu reżyserowi.

Team_Korea

Dzięki za rekomendację na pewno coś obejrzę - co do pierwszej części twojej wypowiedzi - kiedyś, dawno temu mając lat kilka sięgnąłem po moją pierwszą książkę "Baśnie Andersena" i faktycznie była "ciężka" w odbiorze. Ja jeszcze wtedy trochę sylabizowałem . Niemniej przebrnąłem i nie żałuję. A teraz jeszcze nawet się cieszę że nie przeczytałem przedtem twojego postu - bo bym pewnie nawet nie spróbował. Nie s

Team_Korea

Dzięki, ja przez omyłkę ściągnęłam wiele lat temu Wyspę, i po pewnej scenie zrezygnowałam z oglądnięcia. Pewnych rzeczy nie da się zaakceptować nawet na ekranie. (I nie ma to nic z dorosłością tylko wrażliwością która nie pozwala bruździć sobie głowy okropnymi kadrami z filmów).

ocenił(a) film na 7
Team_Korea

Apel bezsensowny ale skoro pośród polecanych filmów jest Oldboy to resztę też sprawdzę sprawdzę :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones