PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11900}

Zabić drozda

To Kill a Mockingbird
7,9 32 970
ocen
7,9 10 1 32970
7,9 20
ocen krytyków
Zabić drozda
powrót do forum filmu Zabić drozda

Rzadko piszę ale piszę jak już mnie coś zdziwi - najbardziej przereklamowana niby klasyka, jak
tyle tys. ludzi może tak wysoko średnio ocenić ten film. Nie jestem wybredny, lubię stere filmy ale
tutaj jest nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Nawet jakby mnie wkurzył mocno i dałbym mu JEDEN to
przynajmniej bym o nim pamiętał :) Szanuję zdanie innych ale proszę, niech mi ktoś wytłumaczy
skąd takie oceny, ponoć świetna książka ale moim zdaniem to nie jest wiążące. Temat o
murzynach w USA przerobiony z każdej strony (fakt, film ma 50 lat i może wtedy nie było jeszcze
takiego przesytu tej tematyki), zero emocji, nuda, nic. Powinienem podać teraz argumenty
dlaczego tak niska ale powiem inaczej - nie mam żadnych argumentów, żeby dać więcej (filmy na
jeden muszą mnie mocno wkurzyć). Pozdrawiam userów.

NoName_6

To przerażające, że można filmu tak nie docenić.
Zwróciłeś uwagę na ważną kwestię - tak, to film z lat 60-tych. Kiedy powstawał, Afroamerykanie dopiero zyskiwali prawa obywatelskie, a na Południu wciąż padali ofiarami prześladowań. Dlatego w tamtym okresie film "Zabić drozda" był szczególnie ważny. Jednak nie chodzi tylko o kontekst historyczny.
Ten film (a także książka) pokazuje życie na Południu, w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają. To hermetyczne środowisko, pełne stereotypów. Ludzie są ograniczeni, a ich schematy myślowe są bardzo uproszczone. Właśnie to pokazuje nam główna bohaterka, będąca jednocześnie narratorką. Będąc jeszcze dzieckiem, nie myśli w sposób tak schematyczny jak dorośli mieszkańcy miasteczka (choć nie jej ojciec). Patrząc na wszystko jej oczami zyskujemy inną perspektywę. Wystarczy oglądać film z odrobiną uwagi, by dostrzec, że Skaut zadaje ważne pytania, a fabuła dostarcza odpowiedzi. No, może oprócz uwagi potrzeba też trochę wrażliwości.

NoName_6

A, jeszcze taki drobiazg: "Murzyn" piszemy z wielkiej litery, a przed "ale" stawiamy przecinek.

ocenił(a) film na 2
kosinska_magda

Mnie też przeraża, że tak oceniłem ten film, mimo, że filmy ogólnie lubiane i poważane docenić potrafię i szukam plusów a nie minusów. Co do Twoich argumentów - rozumiem, szanuję ale ja tego nie kupuję, po prostu (kwestia gustu?). I zawsze oglądam uważnie, z odrobiną wrażliwości już może być problem ;-)
I naprawdę, po co te ortograficzne wypominki? Nie o to chodzi w tej dyskusji.

Pzdr.

NoName_6

Wiesz, pewne rzeczy są obiektywne. Nie chcę narzucać, ale chętnie zasugeruję parę powodów, by dać filmowi więcej niż jeden punkt:
1. Ponadczasowość i uniwersalność przesłania
2. Dobra reżyseria
3. Scenariusz jest udaną adaptacją naprawdę znakomitej książki
4. Świetna gra - zwłaszcza Gregory'ego Pecka

To są rzeczy niepodważalne, niezależne od gustu. Od Twoich upodobań zależy, czy obejrzysz to jeszcze raz albo czy wpiszesz "Zabić drozda" na listę swoich ulubionych filmów, ale uznanie tego filmu za słaby...to bardzo słabe.

ocenił(a) film na 2
kosinska_magda

1. Ja tam żadnej uniwersalności i ponadczasowości nie widzę, no chyba że tyle co w wielu innych mniej lub bardziej udanych filmach.
2. No, być może.
3. Dla mnie film to jest odrębna, zamknięta sprawa i strasznie nie lubię mieszania do tego książek, Ba, wręcz przeciwnie - jeśli już... jak jest znakomita książka to filmowi wręcz nie wypada wypaść przeciętnie. Ale jak mówiłem, film to film i nie chcę być zarozumiały ale obstawiam, że przeczytałaś książkę tylko zastanów się czy jest to świetna ekranizacja książki czy tylko ekranizacja świetnej książki.
4. Gra aktorska też mnie nie powaliła.

Nie, to nie są rzecze niepodważalne. Tak, zależne od gustu. Nie, nie będę go oglądał jeszcze raz bo jest dla mnie po prostu słaby i niewarty ponownego odtworzenia. Tak jak wiele, wiele innych.

ocenił(a) film na 9
NoName_6

Ponadczasowość tego filmu polega na tym że niemal każdy z nas, żyjąc tu i teraz zetknął się z dylematem czy iść z prądem, poprzeć opinię większości choć dla nas samych wydaje się ona fałszywa i zła, dopasować się z godnie z przysłowiem "Jakieś trafił między wrony...." i być lubianym i szanowanym członkiem społeczności, czy powiedzieć "nie" nawet będąc sam i nie mając zbyt wielu argumentów w zanadrzu, narażając się przy tym na odepchnięcie, odrzucenie na margines. To tylko jeden z wątków w tym filmie ale aktualny do dziś. No i same zakończenie filmu niesamowite! Aby sprawiedliwości stało się zadość trzeba oszukać prawo!

ocenił(a) film na 10
MIR66

A wszystko to pokazane oczami dziecka, które poprzez obserwację uczy się tego, czego nie dowie się w szkole... Moim zdaniem wielkie kino, choć potrzebowałem czasu by to dostrzec.

Sqrchybyk

zgadzam się, mam wrażenie, że dzisiejszy widz ogłupiony mało ambitnymi produkcjami nie doceni takiego kina

kosinska_magda

ehh, razi cię, że ktoś robi błędy a na forum serialu "Tylko Manhattan" piszesz "można to przegrać, potrzebuję odcinek..." i nie razi cię że przegrywanie jest nie legalne ponieważ narusza prawa autorskie? Że to po prostu pospolite złodziejstwo? Rażą cię błędy ortograficzne a sama uprawiasz zwykłą piracką patologie? To łamanie prawa, pamiętaj o tym.

ocenił(a) film na 5
NoName_6

Niestety muszę się zgodzić. Bardzo się zawiodłem.
Pomimo naprawdę dobrej gry aktorskiej... fabuła to flaki z olejem.

ocenił(a) film na 2
Kaiser_3

No, widzę że nie jestem sam :)

Kaiser_3

"flaki z olejem", a seksmisja oceniona 10/10 :-) podziwiam

ocenił(a) film na 5
vilee

Seksmisję podziwiaj na stronie poświęconej Seksmisji.
Mnie możesz podziwiać na priv.
Tu zachęcam do pisania na temat "Zabic drozda".
Masz swoje zdanie na temat tego filmu?

Kaiser_3

mam, całą opinię zawarłam w swojej ocenie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones