film

Zabić drozda

To Kill a Mockingbird
1962
2 godz. 9 min.
7,9 32 659
ocen
7,9 10 1 32659
7,8 18
ocen krytyków
Stan Alabama, lata trzydzieste XX. wieku. Adwokat Atticus Finch zostaje obrońcą czarnego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. więcej mniej
Zabić drozda zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 3 nagrody Oscar, 13 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

W latach trzydziestych na amerykańskim Południu słowo murzyna znaczy mniej niż słowo białego, nawet jeśli ów biały jest pogardzanym członkiem "marginesu społecznego". Przekonują się o tym dzieci adwokata z małego miasteczka Maycomb w Alabamie, "Smyk" (Mary Badham) i Jem (Phillip Alford), gdy ich ojciec zostaje obrońcą czarnoskórego TomaW latach trzydziestych na amerykańskim Południu słowo murzyna znaczy mniej niż słowo białego, nawet jeśli ów biały jest pogardzanym członkiem "marginesu społecznego". Przekonują się o tym dzieci adwokata z małego miasteczka Maycomb w Alabamie, "Smyk" (Mary Badham) i Jem (Phillip Alford), gdy ich ojciec zostaje obrońcą czarnoskórego Toma Robinsona (Brock Peters) niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie białej kobiety. Atticus Finch (Gregory Peck), wyznaczony na obrońcę z urzędu, wbrew oczekiwaniom społeczności miasteczka swoje zadanie traktuje poważnie. Film, będący ekranizacją wyróżnionej nagrodą Pulitzera powieści Harper Lee, ukazuje mieszkańców Maycomb i wydarzenia związane z procesem Toma Robinsona widziane oczami "Smyka".

boxoffice
$13 129 846 w USA
budżet
$2 000 000
na podstawie
Harper Lee (powieść)
studio
Brentwood Productions / Pakula-Mulligan / Universal International Pictures (UI)
tytuł oryg.
To Kill a Mockingbird
inne tytuły
Mimo że kreacja Gregory'ego Pecka okazała się jedną z najlepszych w jego karierze, początkowo to Rock Hudson miał zagrać rolę Atticusa Fincha.
Robert Duvall przez 6 tygodni unikał słońca oraz pofarbował włosy na blond, aby lepiej pasować do roli Boo Radleya, który spędził większość życia zamknięty w domu przez swojego ojca.
Phillip Alford nie chciał iść na przesłuchanie do roli Jema Fincha. Dopiero matka przekonała go, że w ten sposób przez pół dnia nie będzie go w szkole. Natychmiast się zgodził.
Powieść "Zabić drozda" autorstwa amerykańskiej pisarki Harper Lee została wydana w 1960 roku i szybko stała się światowym bestsellerem. Nic dziwnego więc, że pisarka nie musiała długo czekać na ekranizację swojego utworu, bo już dwa lata po jej publikacji nakręcono film o tym samym tytule, który stał się dla kinematografii tym, czym jest dla... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych