Film

To Kill a Mockingbird

1962 2 godz. 9 min.
7,9 30 606
ocen
7,9 10 1 30606
33 923
chce zobaczyć
8,0 10
ocen krytyków
{"rate":8.0,"count":10}
{"id":"11900","linkUrl":"/film/Zabi%C4%87+drozda-1962-11900","alt":"Zabić drozda","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/19/00/11900/7452813.2.jpg"}
Stan Alabama, lata trzydzieste XX. wieku. Adwokat Atticus Finch zostaje obrońcą czarnego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej kobiecie.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Oscar Najlepszy aktor pierwszoplanowy w roku 1963 dla Gregory Peck Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany w roku 1963 dla Horton Foote Oscar Najlepsza scenografia - filmy czarno-białe w roku 1963 dla Alexander Golitzen, Henry Bumstead, Oliver Emert Złoty Glob Najlepszy aktor w dramacie w roku 1963 dla Gregory Peck Złoty Glob Najlepsza muzyka w roku 1963 dla Elmer Bernstein Złoty Glob Najlepszy film promujący międzynarodowe porozumienie w roku 1963 David di Donatello Najlepszy aktor zagraniczny w roku 1963 dla Gregory Peck WGA Najlepszy scenariusz dramatu w roku 1963 dla Horton Foote
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

W latach trzydziestych na amerykańskim Południu słowo murzyna znaczy mniej niż słowo białego, nawet jeśli ów biały jest pogardzanym członkiem "marginesu społecznego". Przekonują się o tym dzieci adwokata z małego miasteczka Maycomb w Alabamie, "Smyk" (Mary Badham) i Jem (Phillip Alford), gdy ich ojciec zostaje obrońcą czarnoskórego TomaW latach trzydziestych na amerykańskim Południu słowo murzyna znaczy mniej niż słowo białego, nawet jeśli ów biały jest pogardzanym członkiem "marginesu społecznego". Przekonują się o tym dzieci adwokata z małego miasteczka Maycomb w Alabamie, "Smyk" (Mary Badham) i Jem (Phillip Alford), gdy ich ojciec zostaje obrońcą czarnoskórego Toma Robinsona (Brock Peters) niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie białej kobiety. Atticus Finch (Gregory Peck), wyznaczony na obrońcę z urzędu, wbrew oczekiwaniom społeczności miasteczka swoje zadanie traktuje poważnie. Film, będący ekranizacją wyróżnionej nagrodą Pulitzera powieści Harper Lee, ukazuje mieszkańców Maycomb i wydarzenia związane z procesem Toma Robinsona widziane oczami "Smyka".

boxoffice
$13 129 846 w USA
budżet
$2 000 000
na podstawie
Harper Lee "Zabić drozda" (powieść)
studio
Brentwood Productions / Pakula-Mulligan / Universal International Pictures (UI)
tytuł oryg.
To Kill a Mockingbird
inne tytuły
Zabić drozda Polska
Więcej...
Mimo że kreacja Gregory'ego Pecka okazała się jedną z najlepszych w jego karierze, początkowo to Rock Hudson miał zagrać rolę Atticusa Fincha.
Robert Duvall przez 6 tygodni unikał słońca oraz pofarbował włosy na blond, aby lepiej pasować do roli Boo Radleya, który spędził większość życia zamknięty w domu przez swojego ojca.
Phillip Alford nie chciał iść na przesłuchanie do roli Jema Fincha. Dopiero matka przekonała go, że w ten sposób przez pół dnia nie będzie go w szkole. Natychmiast się zgodził.
Powieść "Zabić drozda" autorstwa amerykańskiej pisarki Harper Lee została wydana w 1960 roku i szybko stała się światowym bestsellerem. Nic dziwnego więc, że pisarka nie ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 96%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Nowe ujęcie " Zabić Drozda"

  filmomanka56 ocenił(a) film na 7

  Czy tylko ja chętnie obejrzałabym współczesną ekranizację? Jak myślicie, który z aktualnych reżyserów mógłby podjąć się tego zadania z dobrym efektem?

 • Ładny film. Prosty i w jakimś stopniu ujmujący,

  Erdorado ocenił(a) film na 6

  Kolejny tytuł, z którego oceną miałem spory problem. Przyznam, że po przeczytaniu krótkiego opisu, spodziewałem się czegoś innego. Wyobrażałem sobie zażartą rozprawę sądową, pełną moralnych zagwozdek i szokujących obrotów. Nie mogę zaprzeczyć, rozprawa sądowa była, ale ... więcej

 • Odbiór w USA w 1963

  talkingturkey ocenił(a) film na 9

  Witam, Ciekawi mnie jaki był odbiór tego filmu w 1963r., kiedy kraj ten zmagał się z problemem dyskryminacji Afroamerykanów. Czy film był ważnym głosem w dyskusji nt. rasizmu? Czy aktorzy grający w filmie byli pod ostrzałem białych-rasistów? Czy zakłócano w jakiś sposób projekcje filmu?

  8
  • "Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka."

   rozowy_wiercipietek ocenił(a) film na 9

   Wspaniała książka i równie dobry film. Przesłanie tej historii zapewne nigdy się nie zestarzeje, bo problem w niej przedstawiony jest stary jak świat - i tym problemem wcale nie jest rasizm. Film pięknie pokazuje, że nawet jeśli ... więcej

   15
   • Podobne filmy

    Aslik

    Znacie może filmy podobne do "Zabić drozda" takie, który ukazują jak dziecko może postrzegać otaczającą rzeczywistość? Albo poruszające problem rasizmu?