PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1323}

Zawrót głowy

Vertigo
7,7 39 tys. ocen
7,7 10 1 38530
8,3 46 krytyków
Zawrót głowy
powrót do forum filmu Zawrót głowy

Trzeba przyznać że nadal robi wrażenie, piękna kreacja pięknej aktorki Kim Novak, klimatyczna muzyka Bernarda Herrmanna, błyskotliwy kunszt reżyserski Alfreda Hitchcocka i aktorski Jamesa Stewarta, a ukazane lęk przed wysokością Fergusona za pomocą optyki i te "kolorki" podczas jego koszmaru to mistrzostwo kinematografii na tamte lata, trudno mi powiedzieć czy jest to dzieło lepsze od Północ - północny zachód oraz od Psychozy, ale jest to na pewno jedno z najlepszych filmów pana Alfreda co tylko też potwierdza że należy do grona najwybitniejszych w swoim zawodzie, ocena: 10/10.

użytkownik usunięty

a i jeszcze jedno, film powinien zdobyć chociaż nominację do jakiejś nagrody za zdjęcia, czemu tak nie było? ... trudno powiedzieć

ocenił(a) film na 8

film w Ameryce nie za dobrze się przyjął, natomiast został doceniony w Europie i miał wielki wpływ na rozwój Francuskiej Nowej Fali.

ApolloCreed_

Dodam, że w bodaj 1983r. był wydany ponownie i wtedy z miejsca stał się hitem w USA :).

ocenił(a) film na 10

Film genialny. Nie mogę uwierzyć, że wcześniej się za to nie zabierałam. Cały film na najwyższym poziomie. Te scenerie są tak ujęte, że aż chciałoby się tam być. Wspaniała gra aktorska Kim Novak i Jamesa Stewarta była esencją tego arcydzieła. Tak, arcydzieła, bo inaczej nie można określić tego filmu, przynajmniej w moim odczuciu. Hitchcock pokazał, co potrafi, przedstawiając nam historię wypełnioną intrygą, sekretem, obłędem i miłością. Rosnącego napięcia nie sposób nie odczuć. Na prawdę, można doznać nie jednego zawrotu głowy.

PS. James Stewart miał piękne oczy.

ocenił(a) film na 10
karoman4

E tam, Kim była przepiękna :P

ocenił(a) film na 10
Kamileki

To prawda, była piękna, ale nie mnie to oceniać ;-)
Mnie przyciągnęły niebieskie oczy Stewarta ;-)

użytkownik usunięty
karoman4

Alfred to był mistrz, ba... król napięcia, nieprzewidywalnych zakończeń i trzymania widza w tajemnicy co wielokrotnie już udowodnił, nikt nigdy mu nie dorówna :)

ocenił(a) film na 10

Rzeczywiście, te zaskakujące momenty robiły wrażenie. Mnie zdezorientował moment, kiedy Novak pisała list do Stewarta, w którym przyznawała sie do tego, co zrobiła.

użytkownik usunięty
karoman4

A no właśnie, szkoda że Novak tak postąpiła i tak skończyła, a ja się wcale nie dziwię że Stewart stracił dla niej głowę :D

ocenił(a) film na 10

Ale rudawy kolor włosów nie pasował do niej ;-) Lepiej w blond.

użytkownik usunięty
karoman4

A nie pomyliłaś ją czasem z Barbarą Bel Geddes?, bo to ona miała rude włosy,ja jakoś nie pamiętam ażeby Novak miała rude, wiem że miała na pewno ciemne włosy.

ocenił(a) film na 10

Chodzi mi ten ciemny kolor, to był taki brąz rudawy.

użytkownik usunięty
karoman4

http://www.filmweb.pl/Zawrot.Glowy#picture-28

Ja się tam nie znam, ale to chyba to nie to o czym dyskutowaliśmy.

ocenił(a) film na 10

No o Kim Novak mi chodziło. Ciemny kolor włosów miała później. U mnie w tv wyglądało jak rudawy brąz. Ale mniejsza z tym. Ważne, że film fajny i ciekawy. Nawet wojti_venomowi polecałam, bo mówił, że nie ma co oglądać, a zabrałby się właśnie za filmy Alfreda ;-p

użytkownik usunięty
karoman4

Leci powtórnie za 3 dni o 16:00.

ocenił(a) film na 10

A Ty, music, co tam ciekawego oglądałeś?

użytkownik usunięty
karoman4

Wczoraj Telefon i Doktora Żywago, a dzisiaj Akcje pod Arsenałem zobaczę.

ocenił(a) film na 10

Akcję pod Arsenałem oglądałam. Fajny taki polski wojenny film.