PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=705248}
6,9 74 827
ocen
6,9 10 1 74827
6,0 25
ocen krytyków
Ziarno prawdy
powrót do forum filmu Ziarno prawdy

Mam duży problem z tym filmem. Oglądało mi się go całkiem przyjemnie, historia jest naprawdę dość ciekawa i wciągająca (choć, z tego co czytam, nie do końca pokrywająca się z książką - szkoda), role Pieczyńskiego czy Zielińskiego dodatkowo przyciągają, ale jednak sporo rzeczy mocno mi tu nie gra:
- Więckiewicz - jak Roberta bardzo lubię i szanuję, tak tutaj uważam, że główna rola została źle obsadzona. Owszem, zagrał to w miarę dobrze, ale moim zdaniem nie nadaje się on do grania zimnych skurczysynów i ruchaczy wszystkiego wkoło
- te wszystkie zabiegi pokazujące, jaki nasz prokurator jest bezwzględny, bez jakichkolwiek emocji, uczuć itp.; wygląda to jak kreowanie na jakiegoś superbohatera. Batman, Superman i Teodor Szacki
- Polska/Polacy to ZUO - już sam plakat pokazuje, czego się można spodziewać. Nie odczuwałem jakiegoś bólu przy "Pokłosiu", nie jestem zbyt wrażliwy na to teoretyczne "atakowanie Polaków", ale jak słyszę hasło: "Najbardziej polskie słowo - żółć", te wszystkie docinki o Polakach i polskiej mentalności, których w tym filmie jest multum, to jednak zaczyna mnie to mocno uwierać. Po co to? Ktoś to uważa za jakieś rozliczanie się z prawdą? No tylko że to prawda wybiórcza, bo ok - są źli Polacy, ale są i - i myślę, że w zdecydowanej większości - Polacy dobrzy
- rola Hamkało - fantastyczna postać, sprowadzona do poziomu ruchania i pokazywania piersi. Absolutnie niezbędna w filmie (*ironia*)
- wszystko to okraszone rzecz jasna tematem Kościoła, bo wiadomo, w co najłatwiej uderzyć. Choć przyznam, brakuje jeszcze jakiegoś wątku homoseksualnego no albo chociaż pedofilskiego
- no i technicznie - dźwięk. Fatalne jest udźwiękowienie sporej części polskich filmów, to jest coś po prostu karygodnego.

...i mimo tego wszystkiego ogląda się to całkiem dobrze. Myślę, że choćby dlatego, no i dla samego wątku oraz w większości dobrej gry aktorskiej, warto ten film obejrzeć. Mam jednak graniczące z pewnością przypuszczenie, że dało się z tego wycisnąć ZDECYDOWANIE więcej.

ocenił(a) film na 5
leszeek17

to nie tylko prawda wybiórcza ale i Wyborcza - wsparcie Agory dla owego dzieła zaiste nieprzypadkowa, odnosiłem wrażenie jakby film kręcili politrucy od Adasia Michnika..

leszeek17

tez sie zgadzam ze Wieckiewicz nie pasuje tutaj do roli, jednak mysle ze jest on tutaj abyt duzym twardzielem, ktory wlasnie bardziej pasuje do gliny niz do prokuratora. Nie wiem czemu ale pasowalby mi tu Zebrowski, ktory jest aktorem zmiennym I umie grac tych prawych I tych mniej nobliwych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones