PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=120103}

Zostań

Stay
7,2 70 859
ocen
7,2 10 1 70859
6,2 18
ocen krytyków
Zostań
powrót do forum filmu Zostań

Przejrzałam tematy na forum i nie znalazłam podobnej interpretacji, zatem napiszę.
Według mnie wszystko co dzieje się w filmie poza akcją na miejscu wypadku (końcowe sceny) dzieje się w głowie umierającego Henrego, jednak:
Zarówno Henry jak doktor Sam w całej reszcie filmu są personifikacjami rozdartego umysłu ginącego chłopaka. Mamy zatem przerażenie, poczucie winy, smutek, żal, ciągnięcie w stronę śmierci i inne "ciemniejsze emocje" wyrażone pod własną postacią fizyczną Henrego. Mamy też uczucia jak: chęć pozostania przy życiu, zrozumienia co się dzieje, odnalezienia spokoju i logiki, pogodzenia się itp., którym Henry nadał cielesność przypadkowego świadka, jednej z ostatnich rejestrowanych wzrokiem osób - Sama.
Myślę, że powyższe tłumaczy sporo niedomówień, choćby dlaczego tyle akcji oglądamy z perspektywy doktora, dlaczego doktor również ma "schizy", dlaczego w którejś scenie nagle zamieniają się miejscami itp.

ocenił(a) film na 9
bunia152

Dokładnie to samo mi przyszło do głowy. Genialny film psychologiczny, ostatnie 15 minut to tylko ciarki na całym ciele.
A zastanawiałaś się nad tą chwilową wizją doktorka w ostatnich minutach filmu? Wiedziony jakimś dziwnym impulsem zaprasza obcą kobietę na kawę. Impuls wydaje się mieć powiązanie ze światem wykreowanym przez Henrego. Mi przychodzi do głowy tylko to, że nasze sny, marzenia, wizje tworzą jakby odrębną rzeczywistość, gdzieś obok czasu, w którym żyjemy. Pod wpływem pewnych czynników inne osoby mają możliwość dostrzeżenia, poczucia pewnych elementów z tej rzeczywistości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones