Filmweb poleca "Plemię"

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Filmweb+poleca+%22Plemi%C4%99%22-111652
Od jutra w kinach ukraińskie "Plemię" w reżyserii Miroslava Slaboshpitskiego. Nasza redakcja postanowiła wyróżnić film znakiem jakości "Filmweb poleca".

Zobaczcie, co napisał o filmie nasz recenzent:

Oglądając "Plemię", można łatwo dojść do wniosku, że Miroslaw Slaboszpickij jest duchowym bratem Larry'ego Clarka i Lisandro Alonso. Od tego pierwszego wziął temat, a od drugiego - formę. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. "Plemię" to kino niepozorne, które jednak wstrząśnie widzami na tyle odważnymi, by pozostać na sali kinowej do końca.

Tak jak "Dzieciaki" czy "Ken Park" Clarka, tak i "Plemię" pokazuje świat młodych pozbawiony dorosłych. Jeśli już się pojawiają, to jako oślizgłe typy, które wykorzystują dzieciaki (jak kierowcy tirów, którzy kupują sobie seksualne usługi młodocianych głuchoniemych dziewczyn) lub które są wykorzystywane przez młodzież (jak przechodzień z zakupami, który zostanie skatowany i okradziony). Ponieważ przyroda nie lubi próżni, młodzi bohaterowie wytworzyli swój własny system zachowania. Jest on prymitywny i niezwykle surowy. Nie ma w nim miejsca na żadne pozytywne uczucia. Rządzi tu bezwzględne prawo siły i pragmatyzmu. Nawet miłość zostaje zdeformowana, stając się koszmarem prowadzącym do tragedii.


Całą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Film zdobył m.in. Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes oraz dwie Europejskie Nagrody Filmowe.      
Udostępnij: