Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

TYLKO U NAS: jak doszło do tego, że nowe "Igrzyska śmierci" były kręcone w Polsce?

Filmweb autor: Łukasz Muszyński / 20-11-2023 13:13
W kinach możecie już zobaczyć widowisko "Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży".  Zdjęcia do filmu Francisa Lawrence'a powstawały m.in. we wrocławskiej Hali Stulecia grającej na ekranie arenę, na której odbywają się Dziesiąte Głodowe Igrzyska w Kapitolu. Mieliśmy okazję zapytać reżysera oraz producentkę Ninę Jacobson, jak doszło do tego, że ekranizacja bestsellerowej powieści Suzanne Collins była realizowana w Polsce.       

"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży": hollywoodzkie gwiazdy we Wrocławiu



Wraz z naszym scenografem Ulim Hanischem chcieliśmy nakręcić ten film w jak największej ilości autentycznych lokacji - tłumaczy w rozmowie z Filmwebem Francis Lawrence - Zaczęliśmy się zastanawiać, jaki obiekt mógłby zagrać na ekranie arenę Głodowych Igrzysk. Zależało mi na wspaniałej arenie, która będzie pasować pod względem estetycznym do świata, który zamierzamy pokazać w filmie. Wówczas Uli i jego zespół znaleźli Halę Stulecia we Wrocławiu. Zakochaliśmy się w niej od pierwszego wejrzenia. Jakby tego było mało, okazało się, że jest całkowicie dostępna w terminie, kiedy mieliśmy zaczynać zdjęcia. Realizowaliśmy sceny w Hali przez około sześć tygodni.

Nina Jacobson i Francis Lawrence z obsadą "Ballady ptaków i węży"

Hala Stulecia to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie kręcono "Balladę ptaków i węży". Pierwotnie zakładaliśmy, że sceny rozgrywające się w Dystrykcie 12 na terenach wiejskich nakręcimy nad jeziorem na północ od Berlina - wspomina Lawrence - Kiedy jednak straciliśmy ten obiekt, postanowiliśmy się przyjrzeć uważniej lokacjom w południowo-zachodniej Polsce. Ostatecznie po zakończeniu prac w Hali Stulecia przenieśliśmy się z kamerami pod Wałbrzych, konkretniej nad stawy we wsi Grzędy. Finalny efekt jest wspaniały m.in. dzięki fantastycznej polskiej ekipie, która z nami współpracowała.          



Wielu kinomanów chciałoby, aby w Polsce było realizowanych tyle hollywoodzkich filmów co na przykład na Węgrzech czy w Czechach. Czy są na to szanse?  Polacy wnieśli do naszego filmu mnóstwo entuzjazmu, pasji i zaangażowania. Od czasu naszego powrotu do Hollywood mówimy wszystkim znajomym, którzy szukają lokacji do swojego kolejnego filmu, żeby przyjechali do Polski - mówi Nina Jacobson - Taki szeptany marketing jest bardzo ważny. Wydaje mi się, że w przyszłości wasz kraj stanie się kolejnym dużym ośrodkiem produkcji filmowej. Wasze ekipy filmowe mają olbrzymi potencjał. Są niezwykle pracowite i utalentowane.     


Francis Lawrence na planie "Ballady ptaków i węży"

"Igrzyska śmierci" - "Ballada ptaków i węży": o filmie



Każda saga ma swój początek, a każdy bunt potrzebuje pierwszej iskry. Oto Dziesiąte Głodowe Igrzyska. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora i zdobyć sławę. Potężny niegdyś ród Snowów podupadł i przyszłość Coriolanusa zależy od tego, czy zdoła pokonać konkurentów. Tyle że fortuna nie bardzo mu sprzyja, bo otrzymuje poniżające zadanie. Zostaje mentorem Lucy Gray Baird, dziewczyny z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Ich losy będą od teraz nierozerwalnie ze sobą splecione – każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa się walka na śmierć i życie. Poza areną w Coriolanusie zaczyna budzić się współczucie dla skazanej na zgubę trybutki... Czy warto przestrzegać zasad, gdy liczy się tylko przetrwanie za wszelką cenę?

Poniżej znajdziecie nasz wywiad z gwiazdami filmu: Tomem Blythem (Coriolanus Snow), Rachel Zegler (Lucy Gray Bird), Hunter Schafer (Tigris Snow) oraz Joshem Andrésem Riverą (Sejanus Plinth).




Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

powiązane artykuły

Najnowsze Newsy