Suzanne Collins III

8,1
416 ocen materiałów do scenariusza
Suzanne Collins III
Suzanne Collins urodziła się 10 sierpnia 1962 roku w Hartford, w Connecticut (USA). Jest córką oficera sił powietrznych USA, który służył w czasie wojny w Wietnamie. Suzanne wraz z rodziną często się przeprowadzała, przez pracę ojca. Wychowywała się w wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

W 1980 roku ukończyła Alabama School of Fine Arts w Birmingham. Po pięciu latach została absolwentką Uniwersytetu Indiana, gdzie studiowała podwójną specjalizacje: w teatrze i telekomunikacji. W 1989 zyskała tytuł magistra w  New York University Tisch School of the Arts.

Swoja karierę pisarki rozpoczęła w 1991, kiedy to pracowała jako scenarzystka dla telewizji kierowanej do najmłodszych. Była twórczynią scenariuszy dla kanału Nickelodeon, seriali takich jak "Clarissa wyjaśni wszystko", "The Mystery Files of Shelby Woo", "Mały miś", czy "Oswald".

W latach 2003 i 2007, napisała pięć książek: "Underland Chronicles: Gregor the Overlander", "Gregor and the Prophecy of Bane", "Gregor and the Curse of the Warmbloods", "Gregor and the Marks of Secret" i "Gregor and the Code of Claw".

We wrześniu 2008 roku, wydawnictwo Scholastic wydało pierwszą cześć trylogii zatytułowaną "Igrzyska Śmierci". Powieść była inspirowana greckim mitem o Tezeuszu i Minotaurze oraz karierą jej ojca w lotnictwie, która pozwoliła Suzanne lepiej zrozumieć: ubóstwo, głód, i skutki wojny.
Druga cześć trylogii pt. "W Pierścieniu ognia" została wydana we wrześniu 2009 roku, a ostatnia cześć - "Kosogłos" 24 sierpnia 2010 roku. "Igrzyska Śmierci" znalazły się na liście The New York Times, jako najlepiej sprzedawana powieść przez ponad 60 tygodni z rzędu.

Po ogromnym sukcesie powieści, Lions Gate Entertainment nabyło prawa, aby stworzyć ekranizację książki. Scenariusz Collins napisała osobiście wraz z  Billy Rayem oraz reżyserem produkcji - Gary Rossem. Film rozpoczęto kręcić późną wiosną 2011 roku. W rolach głównych wystąpili: Jennifer Lawrence przedstawiająca główną bohaterkę -  Katniss Everdeen, Josh Hutcherson grający Peete Mellark i Liam Hemsworth jako Gale Hawthorne.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 10 sierpnia 1962

miejsce urodzenia: Hartford, Connecticut, USA

wzrost: 175 cm

mąż Charles Pryor (1992 - 2015, rozwód), 2 dzieci: syn (ur. 1994) i córka (ur. 1999)
W 1980 roku ukończyła Alabama School of Fine Arts w Birmingham (Alabama, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Igrzyska Śmierci to jedna z najlepszych młodzieżowych książek ostatnich lat. Nie ma sobie równych.

Battle Royale

użytkownik usunięty

Nie ma innej opcji - zżyna z Battle Royale!

Intelektualne dno. Na szczęście nie czytałem tylko oglądałem ponad 2 godziny ekranizację. 2
godziny wycięte z życia... ;(

Właśnie skończyłem całą trylogię i serce roście !

Jeśli dzisiejsza młodzież czyta takie książki i potrafi wynieść z nich coś wartościowego to znaczy, że nie jest z nią tak źle, jak myślałem :)

Respect, dla tych, do których odnosi się powyższe zdanie, a tym idiotom, którzy umieścili Collins na liście autorów...

podobno p.Suzanne dostała rolę tylko nie ogarniam kogo (a jestem po książce) bo z wyglądu nie przypomina mi nikogo ( z wyjatkiem jej samej) ale po chwili utożsamiłem ją z almą coin : http://img268.imageshack.us/img268/4259/fi4v.png ktoś może wie????

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones