Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Uroczysta re-premiera filmu "Rok 1863" Edwarda Puchalskiego

Informacja nadesłana 27-03-2013 15:11
W dniach 5 – 7 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej odbędzie się wyjątkowa re-premiera filmu "Rok 1863" (1922) w reżyserii Edwarda Puchalskiego z muzyką na żywo autorstwa Michała Lorenca. Obchodzona w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności zrekonstruowanej i zdigitalizowanej, pierwszej adaptacji "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego.



Po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE, udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. "Rok 1863" został jednocześnie wytypowany jako czwarty z kolei tytuł, który pojawi się na płycie DVD w serii KINO POLSKIE OKRESU "WIELKIEGO NIEMOWY", wydawanej przez Filmotekę Narodową.

Autorem muzyki do "Roku 1863" jest Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Muzyka jego autorstwa zabrzmi na żywo w wykonaniu zespołu DesOrient, podczas uroczystej re-premiery filmu zaplanowanej na 5 kwietna. Dwa pokazy filmu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – dyskusje panelowe, wystawy, pokazy edukacyjne oraz projekcje filmów związanych z powstaniem styczniowym (w tym m.in. "Huraganu" Józefa Lejtesa).



Edward Puchalski, reżyser "Roku 1863", zaczął karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc wielkie sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. Film powstał we wczesnym okresie funkcjonowania młodej kinematografii odradzającego się państwa polskiego. Tym bardziej należy docenić jego stronę realizacyjną, niepozbawioną jednak istotnych mankamentów, dostrzeżonych już przez recenzentów w okresie, gdy pojawił się na ekranach.

Treść filmu:
Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Cudem udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny, jak większość chłopstwa, powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w przygotowane wcześniej kryjówki, wielokrotnie jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie  Salomei, sprawią jednak, że jego stan stopniowo się poprawia. Wkrótce młodzi zakochują się w sobie. Do dworu wracają państwo Rudeccy, właściciele majątku. Pan Rudecki nie mogąc znieść straty dwóch synów, którzy zginęli w powstaniu, patrząc na ruinę swej ojcowizny, wkrótce umiera. Do dworu przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi dla Salomei nie jest w stanie zaakceptować uczucia łączącego jej jedynaka ze zubożałą szlachcianką. Wywozi syna za granicę, pozostawiając samotną i zbolałą Salomeę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa "wierna rzeka

TUTAJ można zobaczyć zwiastun filmu.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie kina Iluzjon.

Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

powiązane artykuły Rok 1863

Najnowsze Newsy