Buntownicy Kamery Jiří Menzel i Dušan Hanák w Warszawie

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Buntownicy+Kamery+Ji%C5%99%C3%AD+Menzel+i+Du%C5%A1an+Han%C3%A1k+w+Warszawie-115841
Jiří Menzel i Dušan Hanák będą gośćmi festiwalu Buntownicy Kamery: Czechosłowacka Nowa Fala, który startuje w piątek, 19 lutego o godz. 19.00 w warszawskim kinie Iluzjon.


Buntownicy kamery: Czechosłowacka Nowa Fala to przegląd najwybitniejszych czechosłowackich filmów lat 60. Przegląd rozpocznie się w weekend 19-21 lutego w kinie Iluzjon, a następnie będzie kontynuowany do końca maja we wtorki w kinie Muranów i w czwartki w kinie Iluzjon. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 47 tytułów, w tym "Hotel dla cudzoziemców" Antonína Mášy i "Dzień nasz codzienny" Otakara Krivánka, które nie były dotychczas pokazywane w Polsce.

Festiwal otworzy oscarowy film "Pociągi pod specjalnym nadzorem", który poprzedzi spotkanie z jego reżyserem Jiřím Menzlem. W rozmowie prowadzonej przez Michała Chacińskiego weźmie również udział Andrzej Wajda. Gościem drugiego dnia festiwalu będzie Dušan Hanák, jeden z najważniejszych słowackich twórców filmowych, autor kultowych "Obrazów starego świata". Przed spotkaniem widzowie będą mogli zobaczyć fabularny debiut Hanáka "322". O tym, skąd się wzięła czechosłowacka Nowa Fala, zwana praskim cudem filmowym opowie historyk kina i animator kultury filmowej Maciej Gil. Podczas weekendu otwarcia będzie można zobaczyć także sześć najbardziej reprezentatywnych filmów tego nurtu, m.in.: "Miłość blondynki" Miloša Formana, "Stokrotki" Věry Chytilovej czy nagrodzony Oscarem dokładnie 50 lat temu "Sklep przy głównej ulicy" Jána Kadára i Elmara Klosa.

Przeglądowi będą towarzyszyły spotkania z wybitnymi twórcami, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą z Pragi i Bratysławy. Oprócz Jiříego Menzla i Dušana Hanáka, wizytę nad Wisłą zapowiedzieli m.in. aktorka Magda Vašáryová oraz reżyserka Drahomíra Vihanová. Nie zabraknie również gości z Polski, którzy opowiedzą o wpływie czechosłowackiej Nowej Fali na ich twórczość. Przegląd uzupełnią prelekcje oraz panele dyskusyjne z udziałem historyków i teoretyków kina.

Dzieła czechosłowackiej Nowej Fali są jednym z filarów filmowej części projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury. Od 23 lutego do 30 czerwca będzie je wyświetlać kino Nowe Horyzonty, które także zaproponuje wizyty czeskich i słowackich filmowców oraz krytyków.

Więcej informacji na stronie: www.buntownicykamery.pl