Józef Lejtes 

6,6
57 ocen pracy reżysera
Uznawany za najlepszego polskiego reżysera okresu międzywojennego. Kręcił filmy bardzo różnorodne: eposy historyczne („Barbara Radziwiłłówna”, „Kościuszko pod Racławicami”), filmy patriotyczne („Młody las”), melodramaty („Huragan”). Zasłynął udanymi adaptacjami powieści współczesnych („Dziewczęta z Nowolipek” na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej i „GranicaZofii Nałkowskiej). W latach czterdziestych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie nakręcił m.in. jeden odcinek serialu „Bonanza”.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 22 listopada 1901

data śmierci: 27 maja 1983

miejsce urodzenia: Warszawa, Rosja, (obecnie Polska)

żona (do 1972, jej śmierć), córka
Zmarł w Santa Monica (Kalifornia, USA).
Podczas wojny służył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ingerowano już w fazie projektu, wycinano sceny ze scenariusza, potem gdy film był już gotowy
wycinano kolejne rzeczy z niego, straszono Berezą Kartuską, niszczono. Wielka szkoda, był bowiem
Lejtes reżyserem szczególnie utalentowanym.

Większość obrazów historycznych grzeszyła ilustracyjnością. Tak stało się nawet z dwoma filmowymi adaptacjami powieści Stefana Żeromskiego w roku 1936. „Róża", z pietyzmem wobec oryginału przeniesiona na ekran przez Lejtesa, została ocenzurowana i w konsekwencji zatraciła ostrą wymowę społeczną.

Można stwierdzić, ze żydostwo było "smugą cienia" Józefa Lejtesa. Przed Wielka wojną - jako Żyd - nie został przyjęty do szkoły rosyjskiej (dyrekcja zażądała 250 rubli łapówki od jego rodziców, ci jednak odmówili, choć mieli pieniądze; tę bezwstydną korupcję rosyjskiego nauczycielstwa w Kraju Nadwiślańskim pokazał...