Dziś startuje Święto Niemego Kina

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Dzi%C5%9B+startuje+%C5%9Awi%C4%99to+Niemego+Kina-122761
W dniach 20–23 kwietnia 2017 roku zapraszamy do kina Iluzjon Filmoteki Narodowej na 14. edycję Święta Niemego Kina. Na widzów czekają wyjątkowe filmy z towarzyszeniem muzyki na żywo!


Festiwal otworzy film "Laila" (1929), zrealizowany w Norwegii przez George'a Schnéevoigta – duńskiego reżysera, który przez kilka lat był również operatorem filmów Carla Theodora Dreyera. Obraz ten jest uznawany za ukoronowanie norweskiego kina okresu niemego. Jest to poruszający melodramat, wpisujący się w tendencje dominujące w latach 20. i 30. w skandynawskiej kinematografii. Jej twórcy realizowali najczęściej adaptacje literatury, a zdjęcia do nich kręcili w rozległych plenerach ukazujących piękno tamtejszej przyrody. Muzykę na żywo do filmu wykona Günter A. Buchwald – światowej sławy kompozytor specjalizujący się w tworzeniu muzyki do filmów niemych. Artystę, wraz z towarzyszącą mu orkiestrą, będzie można jeszcze usłyszeć dwukrotnie – podczas pokazów "Zmęczonej śmierci" (1921) Fritza Langa oraz "Domu przy Trubnej" (1928) Borisa Barneta. Günter A. Buchwald jest jest nie tylko autorem muzyki do wyżej wymienionych tytułów, ale jednocześnie kuratorem pasma "To Lubię", w którym znalazły się ulubione filmy nieme artysty.

Dla fanów niemieckiego ekspresjonizmu przygotowaliśmy nocny maraton, podczas którego pokażemy "Nibelungi" (cz. I "Zygfryd", cz. II "Zemsta Krymhildy"), monumentalne i piękne plastycznie dzieło Fritza Langa z 1924 roku. W programie znalazły się też dwa tytuły radzieckiej szkoły filmowej – słynny "Październik" (1927) Siergieja Eisensteina i Grigorija Aleksandrowa, zrealizowany na zlecenie władz w 10. rocznicę rewolucji październikowej, oraz komediowa satyra Lwa Kuleszowa"Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików" (1924).

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie również ciekawych propozycji dla wielbicieli talentu Charlesa Chaplina. W programie zostały zaplanowane projekcje jego dwóch filmów z roku 1917 – "Charlie policjantem" i "Imigrant" – które są jednymi z najlepszych produkcji artysty z okresu jego współpracy z wytwórnią Mutual. Prawdziwą gratką dla fanów kina przygodowego będzie projekcja filmu "20 000 mil podwodnej żeglugi" (1916) Stuarta Patona – adaptacji prozy Julesa Verne'a, w której wykorzystano imponujące jak na tamte czasy efekty specjalne, wzbogacone o długie sekwencje zdjęć podwodnych. Natomiast wielbicielom polskiego kina zaprezentujemy niedawno odrestaurowany przez Filmotekę Narodową film "Halka" (1929/1932) Konstantego Meglickiego, jedną z trzech przedwojennych ekranizacji opery Stanisława Moniuszki. Muzykę do filmu wykona orkiestra pod dyrekcją Jerzego Rogiewicza. We współczesnej ilustracji muzycznej zostały wykorzystane fragmenty udźwiękowionej wersji filmu z 1932 roku, w której arie Jontka wykonał Władysław Kiepura, brat słynnego Jana Kiepury. Filmem zamykającym festiwal będzie "Lord Jim" – pierwsza adaptacja słynnej powieści Josepha Conrada, zrealizowana w roku 1925 przez Victora Fleminga, późniejszego twórcę takich niezapomnianych arcydzieł, jak "Przeminęło z wiatrem" (1939) czy "Czarnoksiężnik z Oz" (1939).

Jak co roku, Święto Niemego Kina, to wyjątkowa okazja dla wszystkich prawdziwych koneserów kina, by obejrzeć filmy ze szlachetnego nośnika - taśmy 35 mm. W tym roku będą to filmy: "Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików" (1924), "Dom przy Trubnej" (1928), "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (1916), "Październik (Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem)" (1927), "Lord Jim" (1925)

Więcej: http://www.fn.org.pl/pl/page/688/swieto-niemego-kina.html