Édith Giovanna Gassion

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/129494/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":3,"rate":9.333333333333334,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
9,3
3 oceny gry aktorskiej
Édith Piaf
Edith Piaf, nazywała się właściwie E. Giovanna Gassion (1915-1963). Przydomek Piaf znaczy dosłownie wróbelek. Była francuska piosenkarką i aktorką. Wystepowała od 1935. Odkryta przez Ludwika Leplee na paryskim chodniku, gdzie śpiewała uliczne piosenki. Od 1936 nagrania płytowe, koncerty w radiu, 1939 sukcesy w music-hallu, 1940 występy w specjalnie dla niej napisanej sztuce J. Cocteau Le bel indifférent; role w filmach: Montmartre sur Seine (1945), Neuf garçons un coeur (1947), Etoile sans lumière (1947) i in. Po 1947 koncerty w Stanach Zjednoczonych gdzie podpiła serce publiczności swoją prostotą.
Obdarzona silnym, pełnym ekspresji, dramatycznym głosem, zyskała sławę jednej z najwybitniejszych piosenkarek świata. Jej geniusz potrafił olśnić wszystkich. Nostalgiczny repertuar Piaf był bardzo mile przyjmowany w okupowanej Francji.
Edith już za życia stała się legendą. Jedyne czego pragnęła przez całe życie to śpiewać i kochać! Umarła bardzo młodo, wyczerpana i zadłużona, pomimo iż była jedna z najlepiej opłacanych piosenkarek świata.
Do najpopularniejszych piosenek w jej repertuarze należały m.in. L'accordéoniste, La vie en rose, Milord, Padam, padam, Hymn a’lamour, a zwłaszcza Je ne regrette rien; pamiętniki (Ma vie 1964) oraz autobiografia spisana przez dziennikarza francuskiego na podstawie wywiadów, zaakceptowana przez Piaf „Na balu szczęścia” Louisa Rene Dauvena, ukazana wiosna 1958 z przedmową Jeana Coctou.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 grudnia 1915

data śmierci: 10 października 1963

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 142 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Jacques Pills (20.09.1952 - 1956, rozwód); 2. Théo Sarapo (od 09.10.1962 do jej śmierci)
Między trzecim, a siódmym rokiem życia była prawie niewidoma (katarakty nabawiła się zaraz po urodzeniu).
"Piaf" to po francusku mały ptaszek, wróbelek.
Zmarła w Grasse (Francja) na raka wątroby. Została pochowana na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu (Francja). Na jej pogrzeb przybyło 40 tysięcy ludzi.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Edith Piaf

  użytkownik usunięty

  Drugiej takiej spaniałej artystki już nie będzie. Moje ulubione piosenki to: Milord, Non Je ne regrette rien, La vie En Rose. A wasze?

 • Była wielbicielką Cybulskiego

  • w Merlinie dwupłytową składankę przebojów (w promocji 40 zł.). Kilka fantastycznych, nieśmiertelnych przebojów - mój ulubiony, to Non, je ne regrette rien. Świetnie tez wykonuje Marsyliankę, lepiej niż Mireille Mathieu, która też ma piękny głos, ale to już jednak nie Edith.

   • Witam. Mam pytanie. Znalazłam kilka ciekawych książek biograficznych o Edith Piaf, ale nie wiem, na którą się zdecydować. Moglibyście doradzić mi, która książka z poniższych jest najciekawsza i najbardziej wiarygodna ewentualnie podać inne tytuły? Edith Piaf. Na balu szczęścia (nie wiem kto jest ... więcej

   • Zauważyłam że takiego tematu jeszcze nie było(co za spostrzegawczość), a więc do dzieła!