Adrianna Rusowicz

Ada Rusowicz

biografie

(1)
  • Ada, właściwie Adriana Rusowicz, urodziła się w 1944 roku w Wilnie. Dzieciństwo spędziła w Dzierzgoniu na Pomorzu. W wieku 19 lat została wokalistką big-bitowego zespołu Niebiesko-Czarni, z którym nie rozstała się aż do jego rozwiązania w 1976 roku. W międzyczasie w 1971 roku poślubiła wokalistę i gitarzystę zespołu, Wojciecha Kordę. Ada osiągnęła dużą popularność z Niebiesko-Czarnymi, sama została też wybrana wokalistką roku 1968.

    Po rozwiązaniu Niebiesko-Czarnych kontynuowała karierę muzyczną wraz z mężem jako Ada i Korda. Ich jedyny album, wydany w 1979 roku, utrzymany był w konwencji disco. W latach 80. rzadziej pojawiała się na scenie, choć wzięła udział w kilku koncertach "dinozaurów polskiego rock & rolla".

    Wystąpiła wraz z Niebiesko-Czarnymi w filmach "Mocne uderzenie" i "Kulig", za każdym razem wykonując piosenki z repertuaru zespołu. Ada Rusowicz zginęła w wypadku samochodowym w Poznaniu 1 stycznia 1991 roku. Rok po jej śmierci odbył się koncert poświęcony jej pamięci, w którym wzięli udział m. in. Helena Majdaniec, Wanda Kwietniewska i Andrzej Nebeski.

opinie i nagrody
multimedia
  • galeria
  • wideo