data urodzenia: 25 września 1960
miejsce urodzenia:Warszawa, Polska
stan cywilny:żona Monika Sznajderman, córka Tosia
Andrzej Stasiuk

Prozaik, poeta, zajmuje się także krytyką literacką, jedna z najgłośniejszych karier literackich lat ostatnich. Uhonorowany wieloma nagrodami, (m.in. nagrodą Fundacji im Kościelskich, 1995), właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego "undergroundu" w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism, najchętniej do "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego". Debiutancki zbiór opowiadań „Mury Hebronu” (1992) przynosił zapis więziennych doświadczeń: obrazki z życia w celi, zapis nagiej, odczłowieczonej egzystencji w świecie, w którym rządzi siła i chytrość. Drastyczne opisy poniżenia oraz przemocy i zarazem patos połączony z liryzmem, sarkazm i artyzm, wyrafinowanie językowe, umiejętność poetyckiego skrótu - oto cechy prozy Stasiuka. Kolejne tomy prozy ugruntowały pozycję literacką Stasiuka. „Opowieści galicyjskie” (1994) to na poły fabularyzowane, na poły reportażowe obrazki z życia mieszkańców podgórskiej prowincji, ze świetnie podpatrzonymi realiami obyczajowymi w dobie transformacji ustrojowej, z wyraźnie zarysowanymi postaciami i perypetiami z ludowej ballady rodem, oraz z klimatem, w którym poetycki liryzm sąsiadował z brutalnością. Opowiadania pomieszczone w tomie „Przez rzekę” (1996) stanowiły kontynuację tak zamierzonego toku opowiadania i osadzone były w podobnych realiach. Tom prozy Stasiuka „Dukla” (1997) został nominowany do literackiej nagrody Nike'98, a opowiadania „Zima...” (2001) do nagrody Nike'02.

znany z

ocena scenariuszy

7,8 28 głosów

filmografia

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

scenarzysta
zwiń
2009 7,1
Zawód – podróżnik na południe. Andrzej Stasiuk(2009)
(TV)
2008 6,8
Wino truskawkowe(2008)
1995 6,2
Gnoje(1995)
  • (niewymieniony w czołówce)
na podstawie
rozwiń
aktor
rozwiń
we własnej osobie
rozwiń
  • Jest laureatem nagrody literackiej NIKE (2005) za powieść "Jadąc do Babadag".
  • Pomimo, iż nie ukończył szkoły średniej, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Jest laureatem nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S. B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany był do literackiej nagrody Nike (otrzymał ją w 2005 roku za książkę "Jadąc do Babadag") oraz otrzymał nominację do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
  • We wczesnych latach 80. był zaangażowany w ruch pacyfistyczny, dlatego zdezerterował z wojska. Półtora roku spędził w więzieniu.
  • W roku 2007 otrzymał Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera za książkę pt. "Fado".
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o