Avery Brooks I

Avery Franklin Brooks

7,3
843 oceny gry aktorskiej
Avery Brooks I
Urodzony i wychowany w Indianie, Brooks uczęszczał do Oberlin College, Uniwersytetu Indiana oraz Rutgers University, w którym przeszedł do historii jako pierwszy czarnoskóry Master of Fine Arts w dziedzinie aktorstwa i reżyserii. W 1993 roku, Brooks został zaszczycony funkcją dyrektora artystycznego National Black Arts Festival - który to odbywa się w cyklu dwuletnim, w Atlancie; jest to festiwal o międzynarodowej renomie, impreza celebrująca kulturę afro-amerykańską.
Uznanie krytyków Avery Brooks zdobył tytułową rolą w sztuce Phillipa Hayes Deana "Paul Robeson". Po raz pierwszy zagrał tę rolę w 1982 roku, brał udział w przedstawieniach w Westwood Playhouse (LA), Kennedy Center (DC), również w Longacre Theater na Broadwayu. Zagrał Robesona również w "Are You Now or Have You Ever Been?", zarówno na Broadwayu, jak i poza nim. Jest przede wszystkim szanowanym aktorem teatralnym, warto wspomnieć również o jego występach w Othello (Folger Theater w Waszyngtonie, oczywiście główna rola) oraz głównej roli w operze Anthony'ego Davisa - "X: The Life and Times of Malcolm X".
Brooks prowadził wiele serii dokumentalnych, m.in. w wielokrotnie nagradzanej "The Musical Legacy of Roland Hayes". Użycza również głosu jako narrator tychże, m.in. "Africa's Elephant Kingdom" (film dla sieci IMAXów) oraz wysoko ocenianego (niedawno w polskiej telewizji) "Walking with Dinosaurs".
Występował w "A Man Called Hawk" (seria produkowana przez ABC); partnerował również Robertowi Urichowi w serialu "Spenser: For Hire" (również ABC), dzięki któremu awansował do grona aktorów telewizyjnych zatrzymywanych na ulicy i podpisujących autografy... Prawdziwa sława nadeszła jednak wraz z serialem "Star Trek: Deep Space Nine", w którym to występował w głównej roli - dowódcy stacji kosmicznej - z powodzeniem przez pełne siedem sezonów. Zapisał się tym samym trwale w pamięci wiernych fanów serii, jak również w galerii sław tejże, na równi z Williamem Shatnerem czy Patrickiem Stewartem.
Należy wspomnieć, iż od 1972 roku Avery Brooks jest członkiem kadry Rutgers University, gdzie okresowo wykłada teatrologię (dokładnie na wydziale Mason Gross School of the Arts). W 1993 roku został wprowadzony do Rutgers University Hall of Distinguished Alumni (trudno o polski odpowiednik, alumni = wychowankowie). Wykładał również na Case Western Reserve University i w Oberlin College.

Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 października 1948

miejsce urodzenia: Evansville, Indiana, USA

wzrost: 185 cm

żona Vicki Bowen (od 1976), 3 dzieci: synowie Asante i Cabral, córka Ayana
Ukończył Rutgers University w New Brunswick (New Jersey, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych