Edward Norton I

Edward Harrison Norton

8,8
98 078 ocen gry aktorskiej
Edward Norton I
Wychowany w rodzinie prawników, już od piątego roku życia zaczął interesować się sceną, obserwując publiczne wystąpienia swoich rodziców. W wieku 8 lat działał w szkolnym kółku dramatycznym, by potem uczyć się aktorstwa na różnych kursach i warsztatach. Po raz pierwszy na scenie pojawił się w Nowym Jorku, gdzie z przyjaciółmi wystawiał sztuki Edwarda Albee. Kiedy aktorzy występowali w jednym z przedstawień w Hollywood, trwały poszukiwania młodego człowieka, który mógłby zagrać u boku Richarda Gere'a w thrillerze sądowym pt.: "Lęk pierwotny". Rolę zaproponowano Leonardowi DiCaprio, ten jednak ją odrzucił. Gere także planował zrezygnować z projektu, zmęczony bezowocnymi poszukiwaniami nowej gwiazdy. Wówczas pojawił się Norton, pokonując ponad 2000 rywali. Zanim film miał swoją premierę w kinach, wieść o niebywale zdolnym aktorze rozniosła się na tyle, że zaoferowano mu kolejne role: we "Wszyscy mówią: kocham cię" Allena oraz w "Skandaliście Larrym Flyncie" Formana. Potem nastąpiło niekończące się pasmo sukcesów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 sierpnia 1969

miejsce urodzenia: Boston, Massachusetts, USA

wzrost: 183 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 12 innych nagród oraz 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Shauna Robertson (od 2013), syn Atlas (ur. 03.2013)
Był przesłuchiwany do roli Rudy'ego Baylora, w filmie "Zaklinacz deszczu". Angaż otrzymał jednak Matt Damon.
Odrzucił propozycję roli szeregowego Jamesa Francisa Ryana w filmie "Szeregowiec Ryan". Ostatecznie angaż otrzymał Matt Damon.
Producenci obrazu "American Psycho" chcieli, by zagrał on rolę Patricka Batemana. Jednak ostatecznie zaangażowano Christiana Bale'a.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych