Bigas Luna 

José Juan Bigas Luna

6,3
42 oceny pracy reżysera
Bigas Luna
Juan José Bigas Luna, kataloński twórca filmowy, malarz i projektant, urodził się 19 marca 1946 roku w Barcelonie (Hiszpania). Rozpoczął swoją karierę jako grafik, tworząc Estudio Gris z Carlosem Riartem w 1969. Na pierwszych wystawach, na początku lat 60. pokazał wielkie zainteresowanie sztuką konceptualną i pojawiającymi się wizualnymi technikami. Był uważany za nietypowego reżysera w hiszpańskim kinie. W roku 1986 przeszedł na emeryturę, osiedlając się w Tarragona, aby poświęcić swój czas malowaniu.

W 1990 producent Andrés Vicente Gómez przekonał go do powrotu do przemysłu filmowego i powierzył mu reżyserię "Lulu". Bez porzucania malowania i fotografii, które miały wyraz w licznych wystawach, stworzył dobrze znaną Trylogię Iberyjską, w skład której wchodzą obrazy: "Szynka, szynka", "Złote jaja" oraz "Księżyc i pierś". Później filmem krótkometrażowym z przeznaczeniem do Internetu, "Collar de Moscas", rozbudził swoje zainteresowanie awangardowym eksperymentowaniem i audiowizualnymi formatami, a zarazem odkrył powołanie do badań nad cyfrowym kinem przy tworzeniu projektu "Taller Bigas Luna" wraz z Cataliną Pons w 1999. Wprowadziło go to w świat nowych technologii i w 2002 promowali PLATAFORM BL, poświęcony tworzeniu i promocji nowatorskich projektów i nowych talentów. 

Różnorodna kariera Bigasa Luny rozwinęła go na niezwykłego i interdyscyplinarnego artystę. Przykładem tego jest jego projekt nazwany "Microcosmos" oraz rozwój wcześniejszego "Cares de l'Ànima", który był wystawiony w Galerii Metropolitana w Barcelonie w 1990. Obecnie można go znaleźć na stronie internetowej, gdzie osoba oglądająca może modyfikować i wybierać prace i stawać się tym samym twórcą. Bigas Luna zmarł 6 kwietnia 2013 roku na białaczkę. Ostatnim wyreżyserowanym przez niego obrazem jest dramat "Di Di Hollywood".
więcej

dane personalne:

data urodzenia: 19 marca 1946

data śmierci: 6 kwietnia 2013

miejsce urodzenia: Barcelona, Hiszpania

Złoty Lew
Zdobył Złoty Lew, 4 inne nagrody oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Był członkiem Jury na Festiwalu w Wenecji w 2006 roku.
Początkowo to on miał być reżyserem filmu "Perdita Durango", jednak ostatecznie został nim Álex de la Iglesia.
Zmarł w La Riera de Gaia (Hiszpania) na białaczkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones