Chet Baker I

Chesney Henry Baker Jr.

Chet Baker I
Właściwie nazywał się Chesney Henry Baker, ale nazywano go powszechnie Chet.

Był jednym z najbardziej lirycznych trębaczy jazzowych. Brzmienie Bakera ucieleśniało idee tzw. szkoły cool muzyków z Zachodniego Wybrzeża, którzy zdominowali amerykańską scenę jazzową Ameryki w latach 50.

Baker uczył się muzyki podczas pobytu w wojsku i wkrótce po odejściu do cywila, w 1951 r., znalazł miejsce w zespole Charliego Parkera. Międzynarodową sławę przyniosła mu współpraca z Gerrym Mulliganem w jego słynnym kwartecie bez fortepianu. W 1953 r. po kolejnym krótkim okresie współpracy z Parkerem założył własny zespół, z którym odnosił znaczące sukcesy. Baker utrzymywał zespół przez trzy lata, ale rola lidera mu nie odpowiadała, a poza tym nie potrafił znieść presji i pokus sławy. Popadł w uzależnienie od narkotyków, z którym walczył przez resztę życia. Siłą rzeczy często cierpiała na tym także jego muzyka.

W latach 80. Baker, któremu jakoś udało się zapanować nad uzależnieniem, stał się częstym gościem międzynarodowych estrad jazzowych; próbował też sił w muzyce pop, czego przykładem płyta "Ship Building" Elvisa Costello. Prawdopodobnie najlepsze dokonania trębacza z tamtych lat można znaleźć na serii płyt duńskiej wytwórni Steeplechase, którą nagrał w triu z Dougiem Raneyem i Nielsem-Henningiem Orstedem Pedersenem. W okresie największych osiągnięć Bakera jego srebrzyście brzmiące, delikatne frazy, choć nieco ograniczone pod względem amplitudy emocjonalnej i doboru dźwięków, nadały wielu słynnym nagraniom wyraźne piętno.

Jednakże brak pewności siebie rzadko pozwalał mu na pokazanie w pełni swej indywidualności, czy wyłamanie się ze stylistycznego kanonu wprowadzonego przez Milesa Davisa. Film "Let's Get Lost" (1989 r.) ukazuje ostatnie lata niełatwego życia tego wyśmienitego artysty, który zginął wypadając - lub wyskakując - z okna amsterdamskiego hotelu. [diapazon.pl]
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 grudnia 1929

data śmierci: 13 maja 1988

miejsce urodzenia: Yale, Oklahoma, USA

trzykrotnie żonaty: 1. Charlaine (od 1950, rozwód); 2. Halema (od 1956, rozwód), syn Chesney Aftab Baker (ur. 1957); 3. Carol Baker (od 25.11.1965 do jego śmierci), 2 synów: Dean i Paul, córka Melissa
Zmarł w Amsterdamie (Holandia). Przyczyną śmierci było wypadnięcie z okna hotelowego pod wpływem narkotyków. Został pochowany w Inglewood Park Cemetery w Inglewood (Kalifornia, USA).
2 lipca 2005 jest dniem Chet'a Baker'a, ustanowiony w 2005 poprzez gubernatora Brada Henryiego i Izby Reprezentantów stanu Oklahoma.
Na jego cześć szwedzki wokalista zespołu Mando Diao, Bjorn Dixgard, napisal utwór "Chet Baker".
Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby. Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum