Clarence Nash 

Clarence Charles Nash

7,4
2 041 ocen gry aktorskiej
Clarence Nash
Clarence Nash nigdy nie wyobrażał sobie, że zostanie najsłynniejszą kaczką świata. Odkąd pamiętał, chciał być lekarzem, jednak jego losy miały potoczyć się inaczej. Nash urodził się 7 grudnia 1904 roku w Watonga (Oklahoma, USA). Dorastał na farmie i od dzieciństwa imitował dla zabawy głosy otaczających go zwierząt.

Już w szkole próbował swoich sił, zdobywając duży aplauz, ilekroć recytował "Mary Had a Little Lamb" głosem kozła. Po zakończeniu edukacji przeniósł się na zachód, gdzie zarabiał na życie jako gracz na mandolinie oraz członek wodewilu Redpath Chautauqua and Lyceum. Pod koniec lat 20. zdobył uznanie swoimi występami w programie "The Marry Makers", gdzie naśladował głosy zwierząt. To z kolej dało mu stanowisko w Adohr Milk Company. Zadaniem "gwiżdżącego Clarence'a" było zachęcanie dzieci do kupna mleka z mlecznego wagonika. Podczas tej pracy Nash zgłosił się do studia Disneya, gdyż usłyszał że zamierzają tam kręcić bajki ze zwierzętami.

Nash został z miejsca zaangażowany i został głosem Kaczora Donalda już od debiutu tej postaci w "Little Wise Hen". Clarence dubbingował Donalda przez następne pięćdziesiąt lat w ponad stu pięćdziesięciu krótkich filmach i pięciu pełnometrażowych. Oprócz tego dubbingował Daisy (w początkach jej kariery), siostrzeńców Donalda oraz kotka Figaro. Aktor podkładał głos również w obcojęzycznych wersjach kreskówek - francuskiej, chińskiej i niemieckiej. Ostatnim występem w roli złośliwego Kaczora była "Opowieść wigilijna Myszki Miki".

Wkrótce potem, 20 lutego 1985 roku, Nash zmarł na białaczkę. Zdążył jednak jeszcze zobaczyć jak Donalda dubbinguje osobiście przez niego trenowany Tony Anselmo. Clarence "Ducky" Nash pochowany jest na Cmentarzu Misyjnym San Fernando w Los Angeles obok swojej żony Margaret. Grób państwa Nash zdobi rysunek trzymających się za ręce Donalda i Daisy.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 grudnia 1904

data śmierci: 20 lutego 1985

miejsce urodzenia: Watonga, Oklahoma, USA

żona Margaret Seamans (od 25.01.1930 do jego śmierci), 2 dzieci
Zmarł na białaczkę w Glendale (Kalifornia, USA).
Podkładał głos Kaczora Donalda przez 50 lat.
Podkładał głos w różnych wersjach językowych Kaczora Donalda (hiszpańskiej, francuskiej, portugalskiej, japońskiej, niemieckiej czy chińskiej). Język tu był bez znaczenia, gdyż posługiwał się tzw. Duckspeak, który nie poosiadał słów, a jedynie niewyraźne bełkotanie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych