Dariusz Jabłoński 

6,7
162 oceny pracy producenta
Dariusz Jabłoński
Reżyser i producent, prezes Apple Film Production. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi, pracował przy największych przedsięwzięciach kinematografii polskiej - był m.in. II reżyserem w cyklu "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego oraz I asystentem reżysera w filmach "Biała wizytówka" i "Magnat" Filipa Bajona. Producent i reżyser pierwszego niezależnego filmu dokumentalnego "Wizyta starszej pani" (1986) oraz nominowanego w 1999 roku do Oscara filmu dokumentalnego "Fotoamator" (1998).

W 1990 roku założył firmę Apple Film Production, która od początku swojej działalności wyprodukowała ponad 21 filmów dokumentalnych, 9 filmów fabularnych (m.in. "Gry uliczne", "Zabić Sekala", "Małżowina", "Patrzę na ciebie Marysiu", "Sezon na Leszcza", "Bellissima", "Przedwiośnie", "Moje pieczone kurczaki") i liczne teatry telewizji (m.in. "Kuracja", "Bzik tropikalny", "Zagłada ludu"). Większość z tych produkcji powstała we współpracy z Telewizją Polską, CANAL+, WDR, ARTE oraz innymi producentami zagranicznymi. W 2003 roku jego firma, Apple Film Production, jako pierwsza z firm producenckich z Europy Wschodniej otrzymała dofinansowanie strukturalne z europejskiego funduszu Media Plus na pakiet projektów filmowych, zaplanowanych jako międzynarodowe koprodukcje.

Brał udział w wielu zagranicznych seminariach i konferencjach szkoleniowych dla producentów, m.in. East West Producer's Seminar (British Know-How Foundation) Trest 93, Karlove Vary 94, DOCS without Frontiers (Ebeltoft 98) European Film College, Twining Programm 97 (Eureka Audiovisual). Był stypendystą NIPKOW Programm 94 i 95 w Berlinie dla europejskich talentów filmowych.

Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych oraz założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i za granicą.

Od 1994 roku wiceprezes, a od 1999 roku prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od listopada 2000 roku prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Członek zarządu Europejskiego Klubu Producentów oraz Europejskiej Akademii Filmowej.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 maja 1961

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 3 inne nagrody oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 1992 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych.
Członek zarządu Europejskiego Klubu Producentów oraz Europejskiej Akademii Filmowej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

to film tak niezwykłej urody, jak sama ZUZANA FIALOVA i wdzięczny jestem Dariuszowi
Jabłońskiemu za to cudne odkrycie w białej sukience i białych płaskich butach. Niezapomniane
wrażenie.

To On powinien pare lat temu wyreżyserować wiedźmina.

Mam nadzieję, że to będzie ostatni serial, który wyreżyserował. Dawno oglądanie serialu nie było takim koszmarkiem. Wytrwałam 2 odcinki. Po pierwszym postanowiłam jeszcze dać szansę z nadzieją, że coś zaskoczy... i było tylko gorzej.

Poprawcie II opis

użytkownik usunięty

Niech ktoś poprawi II opis na tej stronie, bo się czytać nie da, a teraz przy okazji "Gier wojennych" na pewno więcej osób tu wejdzie, żeby lepiej się zapoznać z postacią reżysera.

Z całym szacunkiem dla pracy dokumentalisty -Zamulacz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones