[{"id":7,"name":"producer","above5p":true,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/89204/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":115,"rate":6.930434782608696,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/89204/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":50,"rate":7.66,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/89204/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":31,"rate":7.838709677419355,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/89204/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":8,"rate":6.5,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
6,9
115 ocen pracy producenta
Dariusz Jabłoński
Reżyser i producent, prezes Apple Film Production. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi, pracował przy największych przedsięwzięciach kinematografii polskiej - był m.in. II reżyserem w cyklu "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego oraz I asystentem reżysera w filmach "Biała wizytówka" i "Magnat" Filipa Bajona. Producent i reżyser pierwszego niezależnego filmu dokumentalnego "Wizyta starszej pani" (1986) oraz nominowanego w 1999 roku do Oscara filmu dokumentalnego "Fotoamator" (1998).

W 1990 roku założył firmę Apple Film Production, która od początku swojej działalności wyprodukowała ponad 21 filmów dokumentalnych, 9 filmów fabularnych (m.in. "Gry uliczne", "Zabić Sekala", "Małżowina", "Patrzę na ciebie Marysiu", "Sezon na Leszcza", "Bellissima", "Przedwiośnie", "Moje pieczone kurczaki") i liczne teatry telewizji (m.in. "Kuracja", "Bzik tropikalny", "Zagłada ludu"). Większość z tych produkcji powstała we współpracy z Telewizją Polską, CANAL+, WDR, ARTE oraz innymi producentami zagranicznymi. W 2003 roku jego firma, Apple Film Production, jako pierwsza z firm producenckich z Europy Wschodniej otrzymała dofinansowanie strukturalne z europejskiego funduszu Media Plus na pakiet projektów filmowych, zaplanowanych jako międzynarodowe koprodukcje.

Brał udział w wielu zagranicznych seminariach i konferencjach szkoleniowych dla producentów, m.in. East West Producer's Seminar (British Know-How Foundation) Trest 93, Karlove Vary 94, DOCS without Frontiers (Ebeltoft 98) European Film College, Twining Programm 97 (Eureka Audiovisual). Był stypendystą NIPKOW Programm 94 i 95 w Berlinie dla europejskich talentów filmowych.

Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych oraz założyciel Niezależnej Fundacji Filmowej, powołanej dla promocji filmu polskiego i jego twórców w kraju i za granicą.

Od 1994 roku wiceprezes, a od 1999 roku prezes Stowarzyszenia Niezależnych Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Od listopada 2000 roku prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Członek zarządu Europejskiego Klubu Producentów oraz Europejskiej Akademii Filmowej.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 maja 1961

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Orzeł
Zdobył Orzeł, 3 inne nagrody i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Orzeł Najlepszy producent za film Zabić Sekala w roku 1999
W 1992 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
Pomysłodawca i organizator Polskich Nagród Filmowych.
Członek zarządu Europejskiego Klubu Producentów oraz Europejskiej Akademii Filmowej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych