David LeanI

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/12961/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":664,"rate":8.533132530120483,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/12961/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":64,"rate":7.5625,"desc":"oceny","profession":"scenariuszy"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":false,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/12961/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":23,"rate":8.08695652173913,"desc":"oceny","profession":"montażu"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/12961/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":20,"rate":8.5,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/12961/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":13,"rate":6.461538461538462,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/12961/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
8,5
664 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby David Lean
  • "Pigmalion", "Nasz okręt", "49 Parallel"? Kto wybierał te tytuły

  • _Andrzej_ No ciekawe. Jak działa opcja "znany z "? Ale te tytuły muszą być: "MOST NA RZECE KWAI", "LAWRENCE Z ARABII" i "DOKTOR ŻYWAGO". Bez nich Lean nie byłby aż tak wielkim reżyserem. Opcja "znany z" jeżeli ma wskazywać na znaczące tytuły w dorobku danego artysty, to niestety okazuje się, że nie sprawdza się. Początkujący kinomani mogą zostać wprowadzeni w błąd. Nie rozumiem tej opcji "znany z ", wygląda na to, że Filmweb ślepo podąża za IMDB, gdzie ta opcja również jest nieporozumieniem. Tyle można ulepszyć na Filmwebie, a Redakcja zabiera się za takie bzdury. Szok i niedowierzanie. A jednak.

  • _Andrzej_ Lean zaczynał jako montażysta, dopiero potem był reżyserem. No i "niestety" więcej w jego filmografii jest filmów, w których pracował jako montażysta i to one pojawiają się w opcji "znany z..."
    A tych tytułów to nikt nie wybierał, tylko wychodzi tu prosta matematyka. No cóż, opcja jest całkiem fajna w zamyśle, ale wykonanie słabiuteńkie. U innych też można znaleźć takie perełki, np. Tarantino jest bardziej "znany z..." dokonań 'aktorskich', a nie reżyserskich. Może kiedyś to ulepszą.

  • kRis Ta prosta matematyka musi być bardzo interesująca. "49 Parallel" ma 14 głosów i średnią 7,1, "Most" 18 tys, 7,6, "Lawrence" 10 tys, 7,4, za obydwa te filmy otrzymał Oscara, Złotego Globa i coś tam jeszcze czego nie pamiętam. A jednak da się stworzyć jakiś algorytm który to pomija.

  • _Andrzej_ No tak, ale właśnie ta opcja "znany z..." uwzględnia tylko najlepsze wyniki w profesji, która ma najwięcej przypisanych filmów - w tym przypadku montaż; dokonania reżyserskie są tutaj całkowicie pominięte.
    Na IMDB, chociaż tam również Lean więcej filmów ma w dziale "Editor" niż w "Director", jakoś udało się zrobić tak, że reżyser jest znany właśnie z "Lawrence'a...", "Mostu..." czy "Doktora Żywago", a nie z "49 Parallel"...