Dawid Podsiadło 

5,8
302 oceny gry aktorskiej
Dawid Podsiadło
Dawid Podsiadło urodził się 23 maja 1993 roku w Dąbrowie Górniczej. Dziś jest jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. W 2013 roku ukazał się jego debiutancki album "Comfort and Happiness". Wydawnictwo uzyskało status diamentowej płyty i trafiło do czołówki najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Drugi, wydany jesienią 2015 roku album, pod przewrotnym tytułem "Annoyance and Disappointment" pokrył się potrójną platyną i ponad rok po premierze nadal nie schodził z list bestsellerów.

Utwory promujące oba wydawnictwa cieszyły się popularnością na listach przebojów. "W dobrą stronę" uzyskał status diamentowego singla, natomiast "Pastempomat" pokrył się platyną. Ponadto Dawid Podsiadło jest autorem piosenki "4:30" promującą ścieżkę dźwiękową do filmu "Kamienie na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego.

Dawid Podsiadło współtworzył orkiestrę Męskiego Grania. W 2014 roku ruszył w trasę koncertową razem z m.in. Katarzyną Nosowską, Moniką Brodką i Andrzejem Smolikiem. Wspólnie przygotowali autorski utwór "Elektryczny", który był oficjalnym singlem trasy. W 2016 roku, tym razem z O.S.T.R. i Tomkiem Organkiem, Dawid Podsiadło napisał utwór "Wataha".

Dawid Podsiadło ma na swoim koncie sześć statuetek Fryderyka – najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej. Ponadto otrzymał dwa Wiktory, Bursztynowego Słowika, oraz nominację do Paszportów "Polityki".

Trasa promująca album "Annoyance and Disappointment" była olbrzymim przedsięwzięciem. "Andante Cantabile Tour" zorganizowano w wyjątkowych wnętrzach największych zasiadanych sal koncertowych, teatrów i filharmonii. Zwieńczeniem trasy był zrealizowany z rozmachem koncert na stołecznym Torwarze. Podczas koncertu z Dawidem wystąpili gościnnie Artur Rojek, Mela Koteluk, Natalia Nykiel, Ten Typ Mes i Piotr Zioła.

Oprócz kariery solowej Dawid Podsiadło nadal nagrywa ze swoim zespołem Curly Heads. W 2014 roku grupa wydała album "Ruby Dress Skinny Dog", który pokrył się złotem.

[informacja nadesłana]
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 maja 1993

miejsce urodzenia: Dąbrowa Górnicza, Polska

Wydał następujące albumy:
- 2013 r. - "Comfort and Happiness";
- 2015 r. - "Annoyance and Disappointment";
- 2018 r. - "Małomiasteczkowy";
- 2022 r. - "Lata dwudzieste".
Wystąpił w następujących reklamach:
- 2014 r. - usługi telekomunikacyjne w sieci Play;
- 2018 r. - bank Credit Agricole pt. "Cały bank dla Ciebie".
Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych