Edith Claire Posener

[{"id":12,"name":"costumeDesigner","above5p":true,"career":{"name":"kostiumografka"},"ranking":{"name":"Kostiumów","link":"/person/ajax/roles/351148/12","url":"/ranking/person/costumeDesigner"},"rating":{"count":917,"rate":8.145038167938932,"desc":"ocen","profession":"kostiumów"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/351148/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":7.666666666666667,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":4,"name":"music","above5p":false,"career":{"name":"kompozytorka"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/351148/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":1,"rate":10,"desc":"ocena","profession":"muzyki"}}]
8,1
917 ocen kostiumów
Edith Head
Edith Head była jedną z najbardziej znanych Hollywoodzkich projektantek kostiumów, czy też "czarodziejką", jak miała w zwyczaju mówić o sobie. Jej kariera to okres aż 58 lat pracy nad filmami. W tym czasie ubierała niemal każdą wielką gwiazdę, która błyszczała w przemyśle, a z jej równo ściętą grzywką, ciemnymi, okrągłymi okularami, porcelanową cerą oraz szytymi na miarę strojami - swoistymi znakami rozpoznawczymi - stała się bardziej znana od wielu z nich. Jeszcze parę tygodni przed śmiercią pozdrawiała fanów ze swojego domu, gdy zatrzymywała się przed nim wycieczka Universal City Studio.

Urodziła się 28 października 1897 roku w San Bernadino w Kalifornii jako Edith Claire Posener. Jej rodzice niedługo potem się rozwiedli. Matka powtórnie wyszła za mąż i Edith, jako mała dziewczynka, przybrała nazwisko ojczyma: Spare. W 1919 roku ukończyła Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley ze stopniem licencjata, stopień magistra zaś uzyskała z języków romańskich w 1920 roku na Uniwersytecie Stanforda. Uczyła francuskiego oraz - pomimo braku odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia - sztuki w Hollywood School for Girls. Zapisała się w tym czasie również na kursy wieczorowe w Otis Art Institute i Chouinard Art Institute, gdzie spotkała siostrę swojego przyszłego męża, Charlesa Heada. Zawarte niedługo później małżeństwo zakończyło się rozwodem po wielu latach separacji, jednak artystka zachowała nazwisko "Head" już do końca życia.

Kiedy w 1923 roku w drobnych ogłoszeniach pojawiła się informacja o wakacie na stanowisku artysty szkicownika w Paramount Studio, zaradna młoda kobieta, potrzebująca dorobić w okresie wakacji, użyła pożyczonego portfolio, aby dostać tą posadę, która miała odmienić jej życie. W 1933 roku przeszła z pozycji szkicownika do pozycji wykwalifikowanego projektanta i uczyła się wszystkiego, czego tylko mogła od swojego szefa Travisa Bantona. W 1938 roku, w czasie, gdy upadało jej pierwsze małżeństwo, Edith Head zastąpiła na stanowisku Travisa Bantona i dosyć nieoczekiwanie stała się czołową projektantką w jednym z największych Hollywoodzkich studiów. Posadę tę utrzymała do roku 1967, kiedy to Paramount został sprzedany, i przeniosła się do Universal Studios. W 1940 roku wyszła za mąż za swojego najlepszego przyjaciela Wiarda Boppo (Billa) Ihnena, scenografa z Paramount. Pozostali razem do jego śmierci w 1979 roku, ciesząc się spokojnym życiem w Hollywoodzkiej hacjendzie Casa Ladera.

Świat filmowy w 1974 roku, w uznaniu dla zasług drobnej projektantki, przyznał jej gwiazdę na Bulwarze Hollywoodzkim. W przeciągu sześciu dekad jej pracy jako projektantki współtworzyła 1131 obrazów filmowych, otrzymała 35 nominacji do Oskara, z czego zdobyła ich aż osiem. Obok pracy nad filmami, projektowała dla pisma Vogue, jeździła po kraju z pokazami mody Hollywood, pisała artykuły do magazynów i gazet, napisała dwie książki: "The Dress Doctor" (z Jane Kesner Ardmore; 1959) oraz "How to Dress for Success" (z Joe Hyamsem; 1967), a także nagrywała godziny wywiadów, przygotowując swoją autobiografię "Edith Head's Hollywood", której współautorem jest Paddy Calistro i która ukazała się w 1983 roku, po śmierci Edith.

"Czarodziejka" zmarła w 1981 roku na rzadką chorobę szpiku kostnego: mielofibrozę, dwa tygodnie po zakończeniu prac nad jej ostatnim filmem "Umarli nie potrzebują pledu" (1982). Swój majątek zostawiła Motion Picture, Television Fund oraz innym organizacjom charytatywnym skupiającym się na pomocy dzieciom i ukochanym przez nią zwierzętom.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 28 października 1897

data śmierci: 24 października 1981

miejsce urodzenia: San Bernardino, Kalifornia, USA

wzrost: 156 cm

Oscar
Zdobyła 8 nagród Oscar, 1 inna nagroda i 28 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsze kostiumy za film Żądło w roku 1974 Oscar Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe za film The Facts of Life w roku 1961 wraz z: Edward Stevenson Oscar Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe za film Sabrina w roku 1955 Oscar Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe za film Rzymskie wakacje w roku 1954 Oscar Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe za film Miejsce pod słońcem w roku 1952 Oscar Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe za film Wszystko o Ewie w roku 1951 wraz z: Charles Le Maire Oscar Najlepsze kostiumy - filmy kolorowe za film Samson i Dalila w roku 1951 wraz z: Eloise Jensson, Gile Steele, Gwen Wakeling, Dorothy Jeakins Oscar Najlepsze kostiumy - filmy czarno-białe za film Dziedziczka w roku 1950 wraz z: Gile Steele
dwukrotnie zamężna: 1. Charles Head (25.07.1923 - 1938, rozwód); 2. Wiard Ihnen (08.09.1949 - 22.06.1979, jego śmierć)
Uzyskała tytuł magistra w Francuskim Uniwersytecie Stanforda w 1920 roku.
Zmarła w Los Angeles (Kalifornia, USA), powodem była choroba szpiku kostnego.
Uzyskała licencjat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (Kalifornia, USA) na kierunku anglistyka.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych