[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/80006/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":15,"rate":7.6,"desc":"ocen"}}]
7,6
15 ocen gry aktorskiej
Ethel Waters

Amerykańska aktorka i wokalistka jazzowa. Była drugą po Hattie McDaniel ciemnoskórą osobą, która otrzymała nominację do Oscara, także dla aktorki drugoplanowej.

Jej życie mogłoby stanowić kanwę intensywnego i pełnego zwrotów akcji scenariusza. Urodziła się jako córka trzynastoletniej ofiary gwałtu. Wychowywała się w różnych miejscach, lecz nigdzie nie zagrzała miejsca dłużej, niż 15 miesięcy. Mimo burzliwego i nieszczęśliwego dzieciństwa, Ethel była osobą przepełnioną pozytywnym uczuciem, które wyrażała w swoich piosenkach.

Wystąpiła w zaledwie kilku filmach, które miały jakieś znaczenie - ówczesne Hollywood nie przewidywało ciekawych ról dla "kolorowych", jak ich określano. Mimo to Ethel zagrała drugoplanową rolę w "Pinky" Elii Kazana, otrzymując nominację do Oscara. Siedem lat wcześniej w wyreżyserowanej przez Vincente Minnelliego "Chacie w niebie" zagrała Petunię.

Była głęboko wierzącą katoliczką. Zmarła w Kalifornii, przebywając u pary, która dbała o nią w chorobie. W swojej autobiografii podała, że w rzeczywistości przyszła na świat w 1900 roku, mimo to wciąż podawany jest rok 1896.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 31 października 1896

data śmierci: 1 września 1977

miejsce urodzenia: Chester, Pensylwania, USA

1 nagroda i 2 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna 1. Merritt Purnsley (1910 - 1911, rozwód); 2. Clyde Edward Matthews (1929 - 1934, rozwód); 3. Ed Mallory ( od 1938 - do jej śmierci)
Zmarła w Chatsworth w Kalifornii, przyczyną była choroba serca.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • Sweet Mama... rodzinka postawiła na oryginalność :D

    • Zapewne dziś byłaby wielką gwiazdą, w Hollywood i rasistowskiej Ameryce lat 40-tych i 50-tych mogła grać co najwyżej służące i gosposie, choć nawet w epizodach potrafiła zaistnieć na ekranie. W "Gościu weselnym" Zinnemanna zagrała zjawiskowo, kradnąc cały film Julie Harris.