[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":93,"rate":7.78494623655914,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":39,"rate":7.794871794871795,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
7,8
93 oceny pracy reżysera
Ettore Scola
Ettore Scola urodził się w 10 maja 1931 roku w małej miejscowości Trevico na południu Włoch. Wkrótce po narodzinach rodzina przeniosła się do Rzymu. W wieku 15 lat zaczął rysować karykatury oraz pisać teksty, które były na tyle dobre, że zauważono go w popularnych satyrycznych czasopismach  "Marc' Aurelio" oraz "Il Travaso delle idee". Później podjął studia na uniwersytecie w Rzymie na wydziale prawa, kontynuując karierę jako rysownik w wyżej wymienionych czasopismach. 

W latach pięćdziesiątych zaczął pisać scenariusze komediowe, w tym czasie często współpracował z Ruggero Maccari. Jego debiut reżyserski - komedia "Porozmawiajmy o kobietach" przeszła bez echa. Na pierwszy sukces musiał poczekać do 1964 roku, kiedy nakręcił ciepło przyjęty przez publiczność i krytyków film przygodowy pt. "Czy nasi bohaterowie zdołają odszukać przyjaciela zaginionego tajemniczo w Afryce?" . Międzynarodową sławę przyniósł mu film z 1974 roku pt. "Tacy byliśmy zakochani". Do jego największych dzieł zaliczane są: "Odrażający, brudni i źli", "Szczególny dzień" z Sophią Loren i Marcello Mastroiannim, "Noc w Varennes", "Bal" oraz "Rodzina".

Dziś Ettore Scola uważany jest za jednego z najwybitniejszych włoskich reżyserów. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród w tym sześć statuetek David di Donatello, osiem nominacji do Złotej Palmy (dwie wygrane) oraz cztery nominacje do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. W 1988 roku był przewodniczącym jury na festiwalu w Cannes. 
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 maja 1931

data śmierci: 19 stycznia 2016

miejsce urodzenia: Trevico, Włochy

Złota Palma
Zdobył 2 nagrody Złota Palma, 14 innych nagród i 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Przewodniczący jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1988 roku.
Przewodniczący jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1998 roku.
Został dwukrotnie odznaczony Oficerskim Orderem Zasługi Republiki Włoskiej - w 1995 oraz 2003 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych