Marcello Mastroianni 

Marcello Vincenzo Domenico Mastrojanni

8,5
3 208 ocen gry aktorskiej
Marcello Mastroianni
Marcello Mastroianni urodził się w niewielkim miasteczku Fontana Liri, we Włoszech. Już jako dziecko kilkakrotnie statystował w filmie. W czasie II wojny światowej trafił do obozu niemieckiego, z którego - przy pomocy przyjaciół - udało mu się uciec. Ukrył się wówczas w Wenecji. Po zakończeniu wojny pracował jako bibliotekarz w wytwórni filmowej. Jakiś czas później dołączył do trupy teatralnej, gdzie poznał m.in. Federica Felliniego. Zadebiutował na ekranie w 1947 roku, rolą we włoskiej ekranizacji "Nędzników"Victora Hugo. Swoją pierwszą, poważną rolę otrzymał od Luchino Viscontiego w filmie "Białe noce", jednak przełomem w jego karierze stał sie rok 1960, kiedy to Fellini powierzył mu główną rolę w dziele "Słodkie życie". Reżyser uzasadnił swój wybór "doskonale nijaką gębą" Mastroianniego. Tych dwoje połączyła wielka, prawdziwa przyjaźń i zaowocowała wybitnymi dziełami sztuki filmowej. Wielu nie może wyobrazić sobie Mastroianniego bez Felliniego. Tak, jak nie sposób wyobrazić sobie powojennego kina włoskiego, europejskiego (dla licznych kinomanów także światowego) bez Marcella. Mastroianni mawiał, że gdy nie gra - nie istnieje. Dlatego też grał bez przerwy zarówno w kiepskich jak i wybitnych produkcjach. Te ostatnie to owoce współpracy z takimi reżyserami jak: oczywiście Federico Fellini, Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni, Ettore Scola, Vittorio de Sica, bracia Taviani, John Boorman, czy Robert Altman. W swoich najlepszych filmach Mastroianni wykreował postać sympatycznego, nieco zagubionego mężczyzny, pełnego zachamowań, kompleksów, zafascynowanego, a zarazem obawiającego się kobiet. Był autentyczny, ludzki, ciepły...grał poniekad samego siebie. Na koncie miał wiele nagród, wśród nich znalazły się dwie Złote Palmy z Cannes dla najlepszego aktora. Oprócz tych, nagrody: BAFTA, Złote Globy, Złote weneckie Lwy, Feliks. Kilkakrotnie był nominowany do Oscara, niestety nigdy mu go nie przyznano. W 1993 roku wręczył natomiast tę statuetkę za całokształt twórczości swojemu przyjacielowi Felliniemu, którego stracił w tym samym roku. W życiu prywatnym, Marcello był wielbicielem pięknych kobiet i niewiernym mężem Flory Carabelli. Najczęściej wiązał się ze swoimi ekranowymi partnerkami [m.in. Ursulą Andress i Faye Dunavay]. Jego najsłynniejszym romansem stał się związek z Catherine Deneuve (przekształcony z czasem w długoletnią przyjaźń), z którego narodziła się córka (dziś także aktorka) Chiara Mastroianni. Marcello wystąpił w ponad 200 filmach i cały czas uważał kino za zabawę. Postrzegano go jako amanta (po filmie "Słodkie życie" przylgnęła do niego etykietka 'latino lover' ) chociaż sam nigdy się za takiego nie uważał. W gruncie rzeczy pozostał normalnym facetem. 19 grudnia 1996 roku Marcello Mastroianni zmarł w Paryżu. Na wieść o tym, 30 000 ludzi wyszło na ulice Rzymu żegnać swojego rodaka filmowym " CIAO MARCELLO!"
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 28 września 1924

data śmierci: 19 grudnia 1996

miejsce urodzenia: Fontana Liri, Włochy

wzrost: 176 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 12 innych nagród oraz 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Flora Carabella (od 12.08.1950 do jego śmierci), córka Barbara
Kiedy umarł, na ulice wyszło 30 000 tysięcy Rzymian, by go pożegnać. Tłumy żegnały go okrzykiem "Ciao Marcello!".
W 1993 roku przewodniczył 18. ceremonii wręczania Cezarów (Francja).
Zmarł w Paryżu (Francja) z powodu raka trzustki i został pochowany na cmentarzu Cimitero Monumentale del Verano w Rzymie (Włochy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Prawdziwa włoska legenda! Niesamowity aktor

uciekający przed rzeczywistością aktorze, znajdujący schronienia w nierealnym świecie filmu! Zawsze przyjmowałeś tylko takie propozycje, które były zgodne z twym artystycznym, moralnym i obywatelskim światopoglądem, chyba że… potrzebny był ci większy basen ;) Nie stroniłeś od pięknych kobiet, szybkich samochodów,...

"Typ elegancki, jak z okładek włoskich pism.. dla zadbanych pań"
Najprzystojniejszy aktor na świecie, uwielbiam!

niepowtarzalny, najlepszy z najlepszych, po prostu geniusz

Oboje byli (i są) europejskimi amantami kina, który lepszy ? Kogo filmy cenicie najbardziej ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones