Fritz Lang I

Friedrich Christian Anton Lang

8,3
990 ocen pracy reżysera
Fritz Lang I
Fritz Lang urodził się w Wiedniu, gdzie studiował architekturę i malarstwo. Zajmował się pisaniem scenariuszy do momentu kiedy w 1920 roku odkrył go Erich Pommer i zaprosił do współpracy w Niemczech. Lang uważany jest za klasyka niemieckiego filmu niemego, do historii kina przeszedł przede wszystkim dzięki "Metropolis". W 1932 roku na ekrany wszedł "Testament doktora Mabuse" na podstawie wspólnej powieści Langa oraz jego żony Thei von Harbou, który po niedługim czasie został wycofany z rozpowszechniania przez nazistów (film odczytany był jako krytyka terroru, państwa totalitarnego). Wkrótce opuścił Niemcy i wyjechał do Hollywood, gdzie już w 1936 roku nakręcił "Fury". W USA mieszkał i pracował do 1956 roku, kiedy to zdecydował się na powrót do Niemiec (RFN). Jego powojenna twórczość to głównie westerny, filmy o tematyce gangsterskiej, czy kryminalnej. Chociaż próbował w swoich dziełach powrócić do świetności niemieckiego ekspresjonizmu lat dwudziestych, nie przyniosło mu to już innych po za komercyjnymi profitów; w oczach krytyki był już tylko świetnym technikiem i rutyniarzem. Zmarł w poniedziałek, 2 sierpnia 1976 roku w Beverly Hills.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 5 grudnia 1890

data śmierci: 2 sierpnia 1976

miejsce urodzenia: Wiedeń, Austro-Węgry, (obecnie Austria)

wzrost: 183 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Lisa Rosenthal (1919 - 1921, jej śmierć); 2. <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=47749>Thea von Harbou</a> (26.08.1922 - 26.04.1933, rozwód); 3. Lily Latté (od 1971 do jego śmierci)
Zmarł w Los Angeles i tam też, na cmentarzu Forrest Lawn - Hollywood Hills Cemetery został pochowany (Kalifornia, USA).
W każdym z jego filmów znajduje się ujęcie pokazujące jego rękę.
Jako żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej walczył w Rosji i Rumunii, gdzie został czterokrotnie ranny i stracił wzrok w prawym oku. Służbę zakończył ze stopniem porucznika.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wiecie że on jako pierwszy w historii kina pokazał historię w której morderca unika kary?

czyli wszystkie filmy od "Zmęczonej Śmierci" do "M".
Moja propozycja:

1. M
2. Doktor Mabuse
3. Zmęczona Śmierć
4. Nibelungi: śmierć Zygfryda
5. Metropolis
6. Nibelungi: zemsta Krymhildy
No, i do tego ekskluzywnego grona mogę dołączyć "prawie"(znamy to słowo z reklamy) ekspresjonistyczne filmy z tegoż...

Poszukuję filmów: "Nibelungi", "Mabuse", "Kobieta na Księżycu" do obejrzenia na youtube albo w innym streamingu. Znalazłem,ale z niemieckimi napisami, a potrzebuję z angielskimi (o polskim nie ma co marzyć). Pomoże ktoś?

Są dwie możliwości. 1.Lang był wielkim wizjonerem i przewidział wybuch 2 wojny światowej, 2. Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z ambicji Hitlera i mimo wszystko za nim podążyli w poszukiwaniu przestrzeni życiowej. Tylko dlaczego w tak postępowym kraju nikt nie próbował powstrzymać obłąkańczego wąsacza? To nie...

http://www.tvp.pl/kultura/propozycje/filmy-fritza-langa/14093197

Obecność obowiązkowa, proszę państwa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones