Helen Richardson

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/150668/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":51,"rate":7.117647058823529,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/150668/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":4,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,1
51 ocen gry aktorskiej
Helen I
Urodziła się 21 października 1939 w Birmie.
Jest legendarną tancerką i aktorką. Jednym z największych wampów kina indyjskiego. Chociaż wiele innych aktorek przed nią występowało w podobnych rolach, to nie ma wątpliwości, że tylko Helen zapisała się na trwałe w historii kina z Bollywood.

Pochodzi z rodziny o korzeniach birmańskich, a nawet francuskich. Wystąpiła w prawie 700 filmach,
ale rzadko były to większe role.

Zadebiutowała w filmie Awaara (1951). Mimo wielkiej urody i talentu jej filmowe role ograniczały się często do gościnnych występów. Powodów było kilka.

Przede wszystkim jej obco brzmiące imię, wyraźnie świadczące o cudzoziemskim pochodzeniu. W wielu filmach występowała jako Angielka. W Indiach po odzyskaniu niepodległości reżyserzy starali się podkreślać ogrom cierpienia doznanego przez Hindusów w czasach angielskiego panowania. Helen była jedną z ofiar takiego podejścia.

Helen wymykała się wszelkim klasyfikacjom. Nie była typem pokornej hinduskiej kobiety, oddanej mężowi, rodzinie i dzieciom. W filmach zwykle nie nosiła sari. Była silną kobietą, uwodzicielską i tajemniczą. Stanowiła wyzwanie dla patriarchalnego społeczeństwa indyjskiego.

Helen jest symbolem złotej ery kina Bollywood. Na zawsze pozostanie w pamięci kinomanów występami w Sholay (1975) - jako cygańskiej tancerki w piosence Mehbooba Mehbooba i filmie Don (1978). Obie produkcje doczekały się remaków. Premiera Don - The Chase Begins Again w październiku 2006. Rolę Kamini, którą tak wspaniale przedstawiła Helen zagra Kareena Kapoor.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 października 1939

miejsce urodzenia: Indie Brytyjskie , (obecnie Birma)

wzrost: 166 cm

mąż Salim Khan (od 1980)
Ma dwóch braci Rogera i Richarda (zm. 1946) i siostrę Jennifer.