Helen I

Helen Richardson

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":56,"rate":7.035714285714286,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":1,"rate":4,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,0
56 ocen gry aktorskiej
Helen I
Helen Richardson urodziła się 21 października 1939 roku w Rangunie (Indie Brytyjskie, obecnie Birma). Pochodzi z rodziny o korzeniach birmańskich i francuskich. Wystąpiła w kilkuset filmach, ale rzadko w większych rolach.

Zadebiutowała w 1951 roku w filmie "Włóczęga". Mimo urody i talentu jej późniejsze role ograniczały się zwykle do gościnnych występów - często wcielała się w Angielki. W Indiach po odzyskaniu niepodległości reżyserzy starali się podkreślać ogrom cierpienia doznanego przez Hindusów w czasach angielskiego panowania. Helen ze swoim nazwiskiem była jedną z ofiar takiego podejścia.

Aktorka wymykała się wszelkim klasyfikacjom. Nie była typem pokornej hinduskiej kobiety, oddanej mężowi, rodzinie i dzieciom. W filmach zwykle nie nosiła sari. Była silną kobietą, uwodzicielską i tajemniczą. Stanowiła wyzwanie dla patriarchalnego społeczeństwa indyjskiego.

Helen jest symbolem złotej ery kina Bollywood. Na zawsze pozostanie w pamięci kinomanów, dzięki obrazom "Sholay" czy "Don". W 1980 roku za rolę w "Lahu Ke Do Rang" otrzymała Filmfare. Kolejną nominację do tej nagrody dostała za udział w "Khamoshi: The Musical". Później pojawiała się na ekranie coraz rzadziej. Ostatni raz wystąpiła w 2012 w "Heroine" z Kareeną Kapoor w roli głównej. Od 1980 roku mężem aktorki jest Salim Khan.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 października 1939

miejsce urodzenia: Indie Brytyjskie , (obecnie Birma)

wzrost: 166 cm

mąż Salim Khan (od 1980)
Ma dwóch braci Rogera i Richarda (zm. 1946) i siostrę Jennifer.