[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":242,"rate":8.34297520661157,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":50,"rate":8.18,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":5,"name":"productionDesigner","above5p":false,"career":{"name":"scenograf"},"ranking":{"name":"Scenografii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/productionDesigner"},"rating":{"count":20,"rate":8.3,"desc":"ocen","profession":"scenografii"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":14,"rate":7.642857142857143,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":5,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,3
242 oceny pracy reżysera
Henry Selick
Amerykański reżyser animacji poklatkowych, także scenarzysta i producent. Urodził się w Glan Ridge w stanie New Jersey. Fascynacja Selicka animacją zaczęła się w młodym wieku, kiedy po raz pierwszy zobaczył film Lotty Reiniger "Przygody księcia Achmeda" i animowane stwory stworzone przez Raya Harryhausena do filmu "7. podróż Sindbada". Po rocznej nauce na Uniwersytecie Rutgers i studiowaniu sztuki na Uniwersytecie Syracuse i Central Saint Martins w Londynie, ostatecznie zapisał się na Kalifornijski Instytut Sztuki. Jego dwa filmy zrealizowane podczas nauki na CalArts były nominowane do tzw. "studenckich Oscarów". Po ukończeniu uczelni w 1977, pracował jako animator-stażysta przy dwóch filmach ze studia Disneya, "Pete's Dragon" i "The Small One". Następnie jako pełnoprawny animator pomagał przy filmie "Lis i pies". W czasie swojego pobytu u Disneya poznał m.in. Tima Burtona i Brada Birda, wiele nauczył się także od legendy animacji Erica Larsona. W 1986 założył własną firmę produkcyjną, Selick Projects, tworząc głównie dla stacji MTV, pracował również przy produkcji kilku reklam. Przełom w jego karierze nastąpił, kiedy nakręcił swój pełnometrażowy debiut reżyserski. "Miasteczko Halloween", zrealizowane pod okiem Tima Burtona, producenta i pomysłodawcy, był pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym stworzonym techniką poklatkową dla ważnej wytwórni amerykańskiej. Nie odniósł on wprawdzie sukcesu kasowego, ale zdobył uznanie krytyki, kilka prestiżowych nagród i ostatecznie osiągnął status kultowego. Swój talent w realizowaniu animacji Selick potwierdził, tworząc takie filmy, jak "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka" czy nominowany do Oscara "Koralina i tajemnicze drzwi".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 listopada 1952

miejsce urodzenia: Glen Ridge, New Jersey, USA

Annie
Zdobył Annie, 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Heather Selick
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1985 r. - Party at Ground Zero - Fishbone;
- 1990 r. - Camelia - Marty Balin.
W 1977 roku uzyskał tytuł magistra z animacji eksperymentalnej w Kalifornijskim Instytucie Sztuki w Valencii (obecnie Santa Clarita, Kalifornia, USA).
W 1986 roku założył wraz z Timem Burtonem firmę producencką Selick/Burton Projects. W 1992 roku firma zmieniła nazwę na Skellington Productions i została sprzedana wytwórni Walt Disney Animation Studios.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych