Henry Selick 

8,2
318 ocen pracy reżysera
Henry Selick
Amerykański reżyser animacji poklatkowych, także scenarzysta i producent. Urodził się w Glan Ridge w stanie New Jersey. Fascynacja Selicka animacją zaczęła się w młodym wieku, kiedy po raz pierwszy zobaczył film Lotty Reiniger "Przygody księcia Achmeda" i animowane stwory stworzone przez Raya Harryhausena do filmu "7. podróż Sindbada". Po rocznej nauce na Uniwersytecie Rutgers i studiowaniu sztuki na Uniwersytecie Syracuse i Central Saint Martins w Londynie, ostatecznie zapisał się na Kalifornijski Instytut Sztuki. Jego dwa filmy zrealizowane podczas nauki na CalArts były nominowane do tzw. "studenckich Oscarów". Po ukończeniu uczelni w 1977, pracował jako animator-stażysta przy dwóch filmach ze studia Disneya, "Pete's Dragon" i "The Small One". Następnie jako pełnoprawny animator pomagał przy filmie "Lis i pies". W czasie swojego pobytu u Disneya poznał m.in. Tima Burtona i Brada Birda, wiele nauczył się także od legendy animacji Erica Larsona. W 1986 założył własną firmę produkcyjną, Selick Projects, tworząc głównie dla stacji MTV, pracował również przy produkcji kilku reklam. Przełom w jego karierze nastąpił, kiedy nakręcił swój pełnometrażowy debiut reżyserski. "Miasteczko Halloween", zrealizowane pod okiem Tima Burtona, producenta i pomysłodawcy, był pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym stworzonym techniką poklatkową dla ważnej wytwórni amerykańskiej. Nie odniósł on wprawdzie sukcesu kasowego, ale zdobył uznanie krytyki, kilka prestiżowych nagród i ostatecznie osiągnął status kultowego. Swój talent w realizowaniu animacji Selick potwierdził, tworząc takie filmy, jak "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka" czy nominowany do Oscara "Koralina i tajemnicze drzwi".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 listopada 1952

miejsce urodzenia: Glen Ridge, New Jersey, USA

Annie
Zdobył Annie, 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Heather Selick
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1985 r. - Party at Ground Zero - Fishbone;
- 1990 r. - Camelia - Marty Balin.
W 1977 roku uzyskał tytuł magistra z animacji eksperymentalnej w Kalifornijskim Instytucie Sztuki w Valencii (obecnie Santa Clarita, Kalifornia, USA).
W 1986 roku założył wraz z Timem Burtonem firmę producencką Selick/Burton Projects. W 1992 roku firma zmieniła nazwę na Skellington Productions i została sprzedana wytwórni Walt Disney Animation Studios.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych