Hugo Weaving 

Hugo Wallace Weaving

8,5
46 709 ocen gry aktorskiej
Hugo Weaving
Urodził się i mieszkał w Nigerii do 16. roku życia. Potem przeniósł się wraz z rodziną do Australii, gdzie uczył się w Knox Grammar School w Sydney. Aktorstwa uczył się w National Institute of Dramatic Arts, dyplom uzyskał w 1981 roku.

Jego debiut to "The City's Edge". Potem grywał jeszcze w wielu filmach, ale pierwszy większy sukces przyniósł mu "Proof", gdzie zagrał niewidomego fotografa. Za tę rolę otrzymał nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego.

Prawdziwym sukcesem okazał się film Stephena Elliota "Priscilla, królowa pustyni", w którym to Weaving zagrał z Guyem Piercem i Terencem Stampem. Dzięki niemu zyskał dużą popularność oraz nominację do kolejnej nagrody A.I.F. Za kolejny film "Przesłuchanie" Hugo otrzymał, oprócz nagrody A.I.F., nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. W 1998 został utytułowany australijską Gwiazdą Roku.

Międzynarodową sławę przyniosła mu rola w filmie braci Wachowskich "Matrix" oraz występ w ekranizacji trylogii "Władca Pierścieni", gdzie zagrał elfa Elronda.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 4 kwietnia 1960

miejsce urodzenia: Ibadan, Nigeria

wzrost: 188 cm

Satelita
Zdobył Satelita, 8 innych nagród i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Wystąpił w następujących reklamach:
- 2003 r. - napój Gatorade;
- 2012 r. - australijska organizacja zajmująca się prawami zwierząt "Voiceless" - kampania "Factory farming: the truth is hard to swallow";
- 2013 r. - korporacja General Electric - kampania "Brilliant Machines".
W 1981 roku ukończył aktorstwo w The National Institute of Dramatic Art w Sydney (Australia).
Z Katriną Greenwood ma dwoje dzieci: syna Harry'ego (ur. 1989) i córkę Holly (ur. 1993).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych