Isao Takahata 

8,4
476 ocen pracy reżysera
Isao Takahata
Urodził się w Ujiyamadzie (obecnie Ise) w 1935 roku, jako najmłodszy z siódemki rodzeństwa. Niespełna dziesięć lat później wraz z rodziną przeżył amerykańskie bombardowanie miasta Okayama - do tego doświadczenia powróci w swym najsłynniejszym filmie "Grobowiec świetlików". W 1959 roku ukończył Uniwersytet Tokijski na kierunku literatury francuskiej. Zainteresowanie animacją rozbudził w nim seans filmu "Król i ptak", aczkolwiek Isao bardziej pragnął zostać reżyserem i scenarzystą, niż samym animatorem.

Za namową przyjaciela zgłosił się do studia Toei, gdzie po egzaminie wstępnym zyskał posadę asystenta reżysera przy wielu serialach i filmach. Jego mentorem został Yasuo Ōtsuka, pod okiem którego pracował przy "Ōkami Shōnen Ken". W 1968 roku zadebiutował jako reżyser filmowy tytułem "Taiyo no oji: Horusu no daiboken", gdzie głównym animatorem był Hayao Miyazaki. Choć po latach film ten uznany został za jeden z pierwszych obrazów definiujących współczesną japońską animację, w czasie premiery okazał się finansową klapą i skutkował zawodową degradacją Takahaty.

Nie mogąc dalej rozwijać się w Toei, opuścił szeregi studia w 1971 roku, a w ślad za nim poszli także Miyazaki i Yōichi Kotabe. Takahata i Miyazaki postanowili stworzyć animację na podstawie historii o Pippi Pończoszance. Swój pomysł rozwijali pod szyldem studia A Production. Polecieli też do Szwecji na spotkanie z autorką Astrid Lindgren, jednak nie udało im się dojść do porozumienia i zyskać praw do ekranizacji. Powstałe przy tej okazji projekty i pomysły wykorzystywali w swoich późniejszych dziełach.

Panowie kontynuowali współpracę, przejmując pieczę nad produkcją serialu "Rupan sansei". Stworzyli także krótkometrażowy "Panda Kopanda". Wkrótce Takahata, Miyazaki i Kotabe otrzymali od studia Zuiyo Enterprise propozycję stworzenia serialu "Heidi". Następnie wytwórnia zmieniła się w Nippon Animation, z którą Takahata pozostał na kolejne 10 lat, reżyserując m.in. "Anię z Zielonego Wzgórza". Około 1981 roku przeszedł do studia Telecom Animation Film Co., Ltd., gdzie reżyserował "Jarinko Chie". Pracował także z Miyazakim nad "Przygodami małego Nemo w krainie snów", jednak porzucili projekt przez nieporozumienia z amerykańską stroną produkcji.

W 1985 roku razem z Miyazakim oraz producentem Toshio Suzukim założyli własną wytwórnię o nazwie Studio Ghibli. Pod jego egidą wyreżyserował "Grobowiec świetlików", który zapewnił wytwórni międzynarodową estymę, a także "Powrót do marzeń", "Szopy w natarciu", "Rodzinkę Yamadów" oraz "Księżniczkę Kaguyę" (nominacja do Oscara). Zmarł w 2018 roku po tym, jak zdiagnozowano u niego raka płuc.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 października 1935

data śmierci: 5 kwietnia 2018

miejsce urodzenia: Ise, Japonia

Wraz z Hayao Miyazakim i Toshio Suzukim założył w 1985 roku Studio Ghibli.
Zmarł w Tokio (Japonia), przyczyną był rak płuc.
Ma sześcioro starszego rodzeństwa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Smiesza mnie argumenty wysuwane przeciw Takahacie. Czy chocby jeden z was widzial jakakolwiek jego produkcje? Animacja mniej wartosciowa forma kina od aktorskiego? Czy Disneya mozna nazwac tandeciarzem bo tworzyl kreskowki? Takahata tworzy kino inteligentne, wartosciowe, artystyczne. Spokojnie mozna go porownywac do...

więcej

Nie będzie więcej jego produkcji, a dopiero co oglądałem po raz kolejny Księżniczkę Kaguyę. Bez żadnych wojenek powiem tylko, że zawsze wolałem filmy Takahaty ot tych Miyazakiego...nie będę umniejszał temu drugiemu, ale Takahata tworzył filmy poważniejsze, skłaniające do refleksji, kiedy większość produkcji Miyazakiego...

więcej

1. Grobowiec świetlików 9/10
2. Rodzinka Yamadów 8/10
3. Powrót do marzeń 7/10
4. Szopy w natarciu 7/10

Mój ulubiony twórca anime.

Super wiadomość dla fanów Studia Ghibli i dla osób, które nie miały jeszcze okazji obejrzeć tych wspaniałych produkcji, gdyż już niedługo będzie okazja, aby nadrobić zaległości. Jak na razie wiadomo, że kanał TVP Kultura wyemituje następujące filmy:

7.02.2011 - Godzina 20.15 - "Nausicaa z Doliny Wiatru" (powtórka...

więcej

Ja bym go umieścił na 23 pozycji w moim wymarzonym rankingu :)
Jednak są jakieś pozytywy :)
Dzięki tej kontrowersyjnej pozycji Takahata jest popularny(5120 głosów!)
Dzięki temu nawiązuje się dyskusja, ludzie nie obeznani z anime zaczynają
zadawać pytania, interesują się ,pytają się o co kaman?
Na pewno wiele...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones