Hayao Miyazaki 

8,3
5 566 ocen pracy reżysera
Hayao Miyazaki
Jeden z najsłynniejszych twórców filmów animowanych w Japonii, nazywany "Japońskim Disneyem". Znakomity mangaka, reżyser i animator. Urodził się 5 stycznia 1941 roku w Tokio (Japonia). Drugi spośród czterech braci - Arity, Yutaki i Shirou. Podczas drugiej wojny światowej rodzina Miyazakich posiadała fabrykę Miyazaki Koukuuki, która między innymi produkowała stery dla słynnych myśliwców Zero.

W roku 1947 rozpoczyna naukę w szkole podstawowej w Utsunomiya. W tym samym roku jego matka zapada na gruźlicę. Choroba ciągnie się przez dziewięć lat, aż do 1955 roku. W latach 1953-1955 kończy szkołę podstawową Eifuku i dostaje się do szkoły średniej Omiya. Kończy ją i w latach 1956-1958 rozpoczyna naukę w wyższej szkole średniej Toyotama. Tam ogląda pierwszy japoński film anime w kolorze - "Pandę i magicznego węża". Postanawia zostać mangaką, mimo iż ma tylko doświadczenie w rysowaniu okrętów i samolotów. Po ukończeniu tej szkoły dostaje się na studia na Uniwersytecie Gakushuin w Tokio. Studiuje tam ekonomię i politologię, jednocześnie działając w szkolnym klubie rozwoju literatury dziecięcej, który był jemu najbliższy względem pracy nad komiksami. W roku 1963 roku kończy studia i rozpoczyna trzymiesięczny okres próbny w Toei Animation. Otrzymuje pracę przy projekcie "Wanwan chushingura", a potem w pierwszej wypuszczonej przez Toei serii TV "Okami shônen Ken". Wkrótce po rozpoczęciu pracy w Toei wybucha protest związków zawodowych, zaś Hayao staje na czele demonstrujących animatorów.

W roku 1964 roku zostaje sekretarzem związków w Toei Animation, zaczyna także romansować z Akemi Ôtą (również animatorką w Touei). Pod koniec roku 1965 Isao Takahata (późniejszy bliski współpracownik Miyazakiego) rozpoczyna prace nad "Taiyou no ouji Horusu no daibouken", Hayao dołącza do projektu jako animator i scenograf. Tego samego roku żeni się z Akemi Ôtą. Następnie małżeństwo Miyazakich bierze udział nad powstaniem filmu "Kot w butach" jako animatorzy. W roku 1970 Miyazaki opuszcza Toei Animation i przenosi się do studia A Pro, w którym pracuje Isao Takahata. Rok później wyjeżdża do Szwecji z Yutaką Fujioką, aby zapewnić wytwórni prawa do adaptacji znanej powieści Astrid Lindgren "Pippi Pończoszanka", niestety negocjacje kończą się fiaskiem. W 1973 roku on i Takahata opuszczają A Pro, przenosząc się do Zuiyo Pictures. W tym samym roku wyjeżdża do Szwajcarii, gdzie szuka inspiracji do pracy nad serialem "Heidi". W 1975 roku podróżuje po Włoszech i w Argentynie, zbierając materiały do prac nad serialem "Haha wo tazunete sanzenri". W 1980 roku zostaje głównym instruktorem nowych animatorów w Telecom. W roku 1983 pojawia się projekt jednego z najsłynniejszych i najlepszych filmów Miyazakiego - "Nausicaä z Doliny Wiatru".

W roku 1985 w Musashino powstaje sławne Studio Ghibli, stworzone przez niego, Isao Takahatę i Toru Harę. Rok później wyjeżdża do Walii, aby szukać inspiracji do filmu "Laputa – podniebny zamek". W następnych latach powstają kolejne znane animacje Miyazakiego: "Mój sąsiad Totoro", "Podniebna poczta Kiki", "Szkarłatny pilot", "Księżniczka Mononoke", "Ruchomy zamek Hauru" i "Ponyo". Największym hitem kinowym Miyazakiego okazuje się "Spirited Away: W krainie bogów", za którego otrzymuje Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 stycznia 1941

miejsce urodzenia: Tokio, Japonia

wzrost: 164 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 14 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Akemi Ôta (od 1965), 2 synów: Keisuke i Gorô (ur. 21.01.1967)
Często opiera bohaterów swych filmów na osobach, które znał w rzeczywistości. Dla przykładu: Chichiro z filmu "Spirited Away: W krainie Bogów" została oparta na córce jednego ze znajomych reżysera.
W 1963 roku ukończył studia z politologii i ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin w Tokio (Japonia).
Nie pozwala, by więcej niż 10% jego filmu było wygenerowane komputerowo.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wiecie co jest cholernie miłe- może i faktycznie banda psychofanów anime jest sprawcą tego iż Miyazaki jest na pierwszym miejscu w rankingu top reżyserzy i może nie zasługuje na pierwsze miejsce- ale kurcze dzięki temu że tu jest mogłem zwrócić uwagę na jego filmy które co tu dużo mówić są świetne. Wzruszają, bawią,...

więcej

Oczywiście chodzi mi tylko o ranking filmów, które pan Miyazaki wyreżyserował. Wiem, że to oczywista oczywistość, ale wolę to wyraźnie zaznaczać, bo już kilka razy się natknąłem na łosi którzy wstawiali do topu filmy też wyprodukowane przez reżysera X lub zrobione na podstawie jego scenariusza.

Do rzeczy:


1....

więcej

Kiedyś na video oglądałam taką bajkę, wydaje mi się, że mogło to być dzieło miyazaki, ale nic nie mogę znaleźc w filmografii. to było własnie takie anime. jedyny fragment jaki pamiętam to, że przez most w deszczu jedzie kareta, odpada im na tym moście koło, idą do jakiegoś domu, tam jst dużo kobiet, robią im herbatę i...

więcej

Za pokazywanie pustakom i prostkom dającym jeden, co to jest wyobraźnia i jak należy jej używać.

Postawiłem 10/10 Miyazakiemu, tak samo jak Hitchcockowi, Allenowi, Felliniemu, Kubrickowi i innym wybitnym reżyserom. Cenię Copollę, Scorsese, Bergmana, Tarantino, Coenów i uważam, że Miyazaki jest tak samo wybitnym twórcą jak oni. Reprezentuje po prostu inny gatunek kina. Inny nie znaczy gorszy czy lepszy. Miyazaki...

więcej