James Cosmo 

7,5
9 064 oceny gry aktorskiej
James Cosmo
Jako posiwiały wojownik Campbell w "Walecznym Sercu" James Cosmo zrobił wrażenie na filmowcach na całym świecie. Jego znakomita kreacja sprawiła, że wierzymy, iż siedemset lat temu istniał wojownik, który tak troszczył się o swoją ukochaną Szkocję, że wytrzymał trafienie angielską strzałą, wyrwał ją i dalej walczył z achillejską furią.
Ale to nie tylko budzące grozę umiejętności aktorskie Cosmo- prezentowane w filmach i produkcjach telewizyjnych od późnych lat 60-tych zainspirowały jego kreację. To było także jego prawdziwe życie, życie pełne miłości do Szkocji. Wierzy, że jego ojczyzna, chociaż mała, ma do opowiedzenia tysiąc i jedną opowieść tak ekscytującą jak "Waleczne serce" i zangażował się jako aktor, producent i sponsor, aby przenieść je na ekran. Samodzielnie, chociażby, stworzył projekt pierwszego szkockiego studia filmowego na 40-akrowym placu koło Inverness. Zarówno doświadczeni jak i młodzi filmowcy będą mogli korzystać z tych pomieszczeń. W pobliżu Parku Williama Wallace'a, nazwanego zaraz po premierze "Walecznego serca"; zaprezentuje sceny z powstania Wallace'a przeciwko Anglii między 1297 a 1305. Cosmo jest także częścią dużego projektu o szkockim poecie Robercie Burnsie (1759-1796), bohaterze narodowym, którego pogrzeb ściągnął trzydzieści tysięcy żałobników. Cosmo wybrał Edynburg na miejsce akcji, szkockiego pisarza Alana Sharpe'a do napisania scenariusza i kompozytora Dereka Williama Dicka do napisania muzyki. Film, zatytułowany "Clarinda", koncentruje się na miłości pomiędzy Burnsem, a szkocką dziewczyną, Agnes Maclehose (powstał jednak "Burns" z Gerardem Butlerem w roli głównej). Wystąpił także w, pokazywanym na całym świecie, miniserialu "Ivanhoe" na podstawie powieści wielkiego szkockiego pisarza, sir Waltera Scotta. Cosmo zagrał odpychającego ojca Ivanhoe, Lorda Cedrica, z taką samą pasją jak Campbella. Cosmo występuje nie tylko w filmach "płaszcza i szpady". W kultowym "Trainspotting" zagrał ojca głównego bohatera, edynburskiego heroinisty. Zagrał szkockiego żołnierza w filmie o II Wojnie Światowej "Droga do wolności", pana Westona w "Emmie" z Gwyneth Palthrow oraz robotnika w serialu telewizyjnym "Roughnecks". Podkładał także głos pod orangutana Theloniusa w "Babe- świnka w mieście".
Cosmo dorastał w Clydebank w środkowo-zachodniej Szkocji, gdzie odbierał wykształcenie w szkole, do której dochodził szum morza. Clydebank było stoczniowym miastem, gdzie budowano wielkie statki pasażerskie Cunarda, łącznie z "Królową Elżbietą II". Cosmo zdecydował się jednak, zupełnie słusznie, na zostanie aktorem.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 maja 1948

miejsce urodzenia: Clydebank, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 188 cm

żona Annie Harris (od 24.05.2000), 2 synów: Findlay i Ethan
Jest synem aktora Jamesa Copelanda.
Jako Jeor Mormont z "Gry o Tron" wystąpił w 2015 roku w reklamie Bank of Scotland.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W BRAVEHEART to on rzadzi!!!!!!!! Szkoci to najfajniejszy naród świata.

aż dziw, że tak mało ludzi się nim interesuje

... :)

Jest to o tyle zaskakujące, ze w tym programie biorą na ogół ludzie z marginesu show biznesu, serialowe aktoreczki, blogerzy modowi, byłe żony i kochanki, ex sportowcy itp. Z aktorów przez duże A byli jedynie Michael Madsen którego kariera z lekka przywiędła, oraz Gary Busey który kilka lat temu przeszedł wylew....

Wystąpił także w trailerze promującym grę Darksiders 2 ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones