Valerie Jane Goodall;

[{"id":21,"name":"himself","above5p":true,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":22,"rate":9.363636363636363,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktorka dubbingowa"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
9,4
22 oceny występów osoby
Jane Goodall I
Legendarna brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii, jedna z trzech światowej sławy kobiet badaczy obyczajów i zachowania się małp człekokształtnych (obok Dian Fossey i Biruté Galdikas-Brindamour).
Urodziła się w Londynie i od wczesnych lat interesowała się zachowaniem zwierząt. W wielu 18 lat opuściła szkołę i rozpoczęła pracę jako kelnerka, a potem sekretarka i asystetka przy produkcji filmów, aż udało się jej udać do Afryki, gdzie podjęła funkcję asystentki słynnego już antropologa i paleontologa Louisa S.B. Leakeya. W 1960 roku w ramach jego projektu zaczęła prowadzić pionierskie badania nad szympansami w parku narodowym Gombe w Tanzanii. Przyczyniła się do poznania procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów, odmienności między nimi i szympansami bonobo oraz włączenia obu gatunków i goryli do hominidów. Jednym z najważniejszych odkryć Goodall było odkrycie, że szympansy posługują się narzędziami - używają patyków do wyciągania termitów z ich gniazd.
Goodall odeszła również od tradycyjnych metod naukowych w studiowaniu prymatów, nadając zwierzętom imiona, zamiast numerować je, jak było to wcześniej w praktyce uniwersyteckiej. W 1964 wyszła za mąż za holenderskiego fotografika, barona Hugona van Lawicka, który został wysłany w 1962 do Tanzanii, by filmować jej pracę. Jako jedna z niewielu osób uzyskała tytuł doktora etologii w Cambridge (1965), pomijając pierwszy stopień wykształcenia akademickiego. Wkrótce jej niewielki obóz zamienił się w centrum naukowe składające się w latach 1970-tych w stuosobowy zespół afrykańskich pracowników oraz studentów brytyjskich i amerykańskich. W 1967 roku urodziła syna, jednak jej małżeństwo nie przetrwało - mąż odszedł od niej w 1974 roku. Przyczyną rozstania było to, że Hugo miał różnorodne ambicje fotograficzne, zaś Jane nie zamierzała opuszczać dżungli i szympansów (choć była zaangażowała w jego projekt dotyczący hien). W 1975 roku poślubiła polityka Dereka Brycesona, dyrektora Parku Narodowego w Tanzanii. Hugo wraz z synem zamieszkali w Serengeti. Derek zmarł na raka po pięciu latach małżeństwa.
Od 1977 roku działa 'The Jane Goodall Institute for Wildlife Research, Education and Conservation', a ona sama niestrudzenie walczy o prawa szympansów i przetrwanie tego gatunku.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 kwietnia 1934

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 165 cm

dwukrotnie zamężna: 1/ <a href=http://www.filmweb.pl/Person?id=200736>Hugo Van Lawick</a> (28.03.1964 - 1974), syn Hugo (ur. 1967); 2/ Derek Bryceson (1975 - 1980, do jego śmierci)
Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum