Marlon Brando 

Marlon Brando Jr.

8,6
34 635 ocen gry aktorskiej
Marlon Brando
Legendarny aktor sceniczny i filmowy, który zadebiutował na Broadwayu w sentymentalnym hicie "Remember Mama". Przełomowy moment jego kariery nadszedł wraz z "Tramwajem zwanym pożądaniem" scenariusza Tennessee Williamsa, wyreżyserowanym przez Elię Kazana. Brando wywarł wpływ na całe pokolenia aktorów, począwszy od Jamesa Deana do Rivera Phoenixa. Jako nieoficjalny rzecznik swojej generacji młody Brando zaczął być utożsamiany z buntownikiem sprzeciwiającym się niezrozumiałym dla niego prawom. Zapytany w "Dzikim" przeciwko czemu się buntuje, odpowiada: "A co macie pod ręką?". Pierwszym filmem Brando był reżyserowany przez Freda Zinnemanna obraz "Pokłosie wojny", opowiadający historię sparaliżowanego, walczącego o godność weterana wojennego. Następna była filmowa wersja "Tramwaju zwanego pożądaniem", która na zawsze umieściła Brando w sercach publiczności i uczyniła go jednym z pierwszych aktorów "nowego pokolenia" przedzierających się ku gwiazdorstwu jeszcze przed pojawieniem się Deana, Newmana i Hudsona. Jego następne role to meksykański rewolucjonista w "Viva Zapata!" i Marek Antoniusz w szekspirowskim "Juliuszu Cezarze" w adaptacji Josepha L. Mankiewicza.

Talent Brando został potwierdzony filmem "Dziki", dzięki któremu czarna kurtka motocyklisty stała się obowiązkowym strojem młodych twardzieli. Otrzymał Oscara za wielowymiarową kreację w znakomitym filmie Kazana "Na nabrzeżach". Jego kolejne role charakteryzowały się różnorodnością: Napoleon w "Desiree", wazeliniarski hazardzista w "Faceci i laleczki", japoński tłumacz w "Herbaciarni "Pod Księżycem"", pilot podczas wojny koreańskiej zakochany w japońskiej śpiewaczce w "Sayonara" Joshuy Logana, słaby Fletcher Christian w "Buncie na Bounty".Brando zerwał ze swoim image'em buntownika w latach 60. Pojawił się w filmach "Jak ptaki bez gniazd", "Spokojny Amerykanin" i sparodiował samego siebie w "Opowieści do poduszki". Jednakże jego pozycja słabła, dopóki Francis Ford Coppola nie obsadził go w tytułowej roli w "Ojcu chrzestnym". Otrzymał wtedy drugiego Oscara dla najlepszego aktora za stworzenie wizerunku Dona Corleone. Jego kolejna rola - kontrowersyjna, olśniewająca i ekshibicjonistyczna - to postać z "Ostatniego tanga w Paryżu" Bertolucciego. W "Przełomach Missouri" Brando wcielił się w rewolwerowca tropiącego koniokrada, Jacka Nicholsona. Następnie zagrał Jor-Ela, ojca "Supermana" oraz przyczynił się do stworzenia przerażającej wizji w halucynogennym dramacie wojennym Coppoli "Czas Apokalipsy", a także zdobył nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Sucha biała pora". Brando otrzymał pochlebne recenzje za parodię Dona Corleone w "Nowicjuszu" i rolę psychiatry w "Don Juanie DeMarco". Pojawił się także jako tajemniczy naukowiec stwarzający półludzi w remake'u "Wyspy doktora Moreau".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 3 kwietnia 1924

data śmierci: 1 lipca 2004

miejsce urodzenia: Omaha, Nebraska, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 20 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Anna Kashfi (11.10.1957 - 22.04.1959, rozwód), syn Christian Devi (ur. 11.05.1958); 2. Movita Castaneda (04.06.1960 - 1962, rozwód), 2 dzieci: Miko C. (ur. 26.02.1961) i Rebecca; 3. Tarita Teriipia (10.08.1962 - 14.07.1972, rozwód), 2 dzieci: Simon Teihotu (ur. 30.05.1963) i Tarita Zumi Cheyenne (ur. 20.02.1970)
W 2001 roku wystąpił w teledysku "You Rock My World" Michaela Jacksona.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1999 r. - Pepsi;
- 2000 r. - Telecom.
Według rankingu opublikowanego przez brytyjską sieć kinową UCI, Marlon zajął pierwsze miejsce na liście filmowych gangsterów wszech czasów. Wyróżnienie otrzymał za kreację Vita Corleone w filmie "Ojciec chrzestny".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

a potem tak się zapuścił. Ale aktorsko to już człowiek - legenda

Jeden z najwybitniejszych aktorów, a nie ma go w rankingu Filmweb. Jest za to Paul Walker w topowej 20. O tempora, o mores!

Ogromny talent, niesamowitą charyzmę, olbrzymią ekspresję i za młodu powalającą urodę (w "Tramwaju zwanym pożądaniem" wyglądał po prostu obłędnie. I mówię to jako facet Ps. nie jestem gejem)

ukazali go tam w niezbyt dobrym świetle. Podobno pił, bił kobiety i miał bardzo duże mniemanie o sobie, swoje dzieci zlewał, nawet nie chciał się do nich przyznawać i jeszcze wiele innych ciekawostek, mimo że był świetnym aktorem to człowiekiem niestety wrednym

Na poczatku go nie bylo,potem wachal sie miedzy 2 a 3 miejscem.Ostatecznie zajal 2 miejsce,nie ma mnie miesiac juz 22

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones