Jerry Zucker 

7,5
619 ocen pracy reżysera
Jerry Zucker
Jerry urodził się i wychował w Milwaukee, gdzie razem z Davidem uczęszczał do szkoły średniej - Shorewood High School. Tam też bracia wspólnie przygotowywali swoje pierwsze zwariowane przedstawienia, w których dominował dość specyficzny humor - wyróżnik ich późniejszych obrazów. W 1969 r. w czasie nauki na uniwersytecie stanowym University of Wisconsin w miejscowości Madison bracia wraz ze swoim wieloletnim przyjacielem Jimem Abrahamsem założyli własną komediową grupę teatralną Kentucky Fried Theatre ("Naszym głównym celem było rozśmieszać ludzi" - wspomina w jednym z wywiadów Jerry). W 1972 r. twórcy przenieśli się do Los Angeles. W 1978 r. zespół zrealizował swój pierwszy film - opartą na skeczach komedię "Kentucky Fried Movie". Napisaniem scenariusza zajął się Jerry, który także obraz wyreżyserował we współpracy z Johnem Landisem ("Blues Brothers", "Amerykański wilkołak w Londynie"). Film wyprodukowany za 600 tysięcy dolarów odniósł zaskakujący sukces i nie tylko zdobył grono wiernych fanów, ale także przyniósł 20 milionów dolarów zysku. Posypały się propozycje.

Pierwszy wysokobudżetowy film przyjaciół, "Czy leci z nami pilot?" (1980), wyprodukowała wytwórnia Paramount. Bracia oraz Abrahams postanowili sparodiować obraz "Zero Hour" z 1957 r. Komedia okazała się tak udana, iż przyniosła im nagrodę Gildii Amerykańskich Pisarzy oraz nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Pomimo sporego sukcesu twórcy zrezygnowali jednak z pracy nad sequelem. Zajęli się serialem "Police Squad" (1982), realizowanym przez sieć telewizyjną ABC. Na planie spotkali się z jednym ze swoich ulubionych aktorów, obok Lloyda Bridgesa i Roberta Stacka najczęściej przez nich później angażowanym - Leslie Nielsenem. Wcielił się on w niezbyt kompetentnego policjanta - porucznika Franka Drebena. I ta produkcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem fanów trio, chłodniej została natomiast oceniona przez szefów ABC, którzy mieli pewne wątpliwości, co do prezentowanego w niej humoru.

W 1984 r. odbyła się premiera kolejnego kinowego obrazu zespołu, parodii filmów szpiegowskich - "Top Secret - Ściśle tajne". W historii o władzach NRD planujących zbrojny atak na NATO można było odnaleźć wiele żartów odwołujących się bezpośrednio do rodzimych stron twórców - Milwaukee (np. wschodnio-niemiecki hymn narodowy był przeróbką hymnu szkoły Shorewood High School). Krytyka przyjęła film chłodno, podkreślano stereotypowość i płaskość dowcipów. Nie pomógł udział rozpoczynającego swoją karierę Vala Kilmera.

Po filmie "Ruthless People" (1986) twórcy postanowili, iż zaczną pracować samodzielnie. Zanim jednak upłynęły dwa lata, przedstawili swoją kolejną wspólną komedię, kpinę z popularnych form kinowych i telewizyjnych - "Nagą broń: Z akt Wydziału Specjalnego" (1988). Tym razem funkcję reżysera pełnił David Zucker. Jerry Zucker oraz Abrahams zajęli się produkcją oraz napisaniem scenariusza. Film, nawiązujący po części do serialu "Police Squad" z Nielsenem w głównej roli, okazał się jednym z największych sukcesów komercyjnych roku. Trzy lata później podobnym powodzeniem cieszył się sequel: "Naga broń 2 1/2: Kto obroni prezydenta?", a w 1994 - "Naga broń 33 i 1/3: Ostateczna zniewaga" (w obu przypadkach Jerry pełnił rolę producenta wykonawczego).

W 1990 r. zdecydował się na odejście od komedii i realizację nietypowego melodramatu - "Uwierz w ducha" według nagrodzonego Oscarem scenariusza Bruce'a Joela Rubina i z udziałem Patricka Swayze, Demi Moore i Whoopie Goldberg (także Oscar - za najlepszą kobiecą kreację drugoplanową). Film przyniósł ponad 200 milionów dolarów zysku, czym stał się jednym z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina. Od tej pory (z wyjątkiem filmów z cyklu "Naga broń") Jerry zaczął pracować samodzielnie.

W 1995 r. podjął się reżyserii opowieści o miłości na dworze króla Artura - "Rycerz króla Artura", w której zagrali Julia Ormond, Sean Connery oraz Richard Gere. Wśród jego najnowszych przedsięwzięć znajduje się kolejna brawurowa komedia - "Wyścig szczurów" (2001), w której w głównych rolach występują John Cleese, Cuba Gooding Jr., Seth Green, Rowan Atkinson oraz Whoopi Goldberg.

Zdarza się, że twórca staje za kamerą jedynie w roli producenta. Tak stało się m.in. przy obrazach, takich jak "Spacer w chmurach" (1995) czy "My Best Friend's Wedding" (1997). W "Kentucky Fried Movie" oraz "Czy leci z nami pilot?" pojawił się także przed kamerą - jako aktor.

W życiu prywatnym jest żonaty z producentką "Rycerza króla Artura" - Janet, z którą ma dwoje dzieci. Na ulicy ludzie często mylą go z komikiem Jerrym Seinfeldem.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 marca 1950

miejsce urodzenia: Milwaukee, Wisconsin, USA

WGA
Zdobył WGA, 2 inne nagrody oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Janet Zucker (od 1987), 2 dzieci: córka Katie (ur. 10.03.1988) i syn Bob (ur. 08.02.1992)
Ma siostrę Susan Breslau oraz brata Davida Zuckera.
Jego matką jest Charlotte Zucker a ojcem Burton Zucker.
Ukończył Shorewood High School w Shorewood (Wisconsin, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dzięki nim powstały kultowe komedie, 1000 razy lepsze niż to, co dostajemy od jakichś 10 lat

mielibysmy dzis jedynie Monty Pythona. A to stanowczo za malo.
You're great Jerry!

Uwierz w ducha,czy leci z nami pilot czy Nagie bronie juz to powinno go wywindowac wysoko ze nie wspomne wyscig szczurow no ale coz...

Nie ma drugiej takiej ekipy, te filmy mozna ogladac 100 razy i zawsze sa smieszne :D

Oto mistrz, ukłony proszę. Jest doskonały i w komedii (uwielbiam ten typ humoru) i w innych, podlejszych gatunkach ( chodzi mi oczywiście o romans). To samo można właściwie napisac o jego bracie i o Abrahamsie. Po prostu całe trio ZAZ jest zaje......:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones