Jerzy Pichelski

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/45058/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":1473,"rate":7.870332654446708,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/45058/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,9
1 473 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Jerzy Pichelski
  • A "Lotna"? Wg. mnie arcydzieło a Pichelski ...

  • Witek_9 Nie ma :(

  • Witek_9 Taa, arcydzieło, zwłaszcza zakłamana scena ataku polskiej kawalerii z szablami na czołgi. Wstyd, a nie arcydzieło.

  • Paklum Rzeczywiście nigdy do celowej szarży polskiej kawalerii na niemieckie czołgi nie doszło. Szarża w ogóle była czymś wyjątkowym bo według regulaminu polska kawaleria używała koni do przemarszu a walczyła pieszo. Najlepszym tego przykładem jest bitwa pod Mokrą k.Częstochowy gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii zatrzymała przez 2 dni niemiecką Dywizję Pancerną niszcząc kilkadziesiąt niemieckich czołgów. Oczywiście nie szablami ale w glównie za pomocą doskonałych działek przeciwpancernych 37mm produkowanych w Polsce na licencji szwedzkiej firmy Bofors, których pociski przebijały z łatwością pancerze używanych wtedy niemieckich czołgów. Dlaczego W,ajda umieścił w "Lotnej" tę absurdalną scenę, nie wiem. Przypuszczam że chciał podkreślić przewagę techniczną Niemców. Też jestem zdania że mogł sobie to darować. Tym niemniej uważam "Lotną" za arcydzieło.

  • Witek_9 W "Lotnej" jest kilka pięknych scen, które zapadają w pamięć, ale też i propaganda ośmieszająca II Rzeczpospolitą. Ta scena to właśnie miała na celu. Za arcydzieło uważam "Kanał" Wajdy.

  • Witek_9 Jerzy Pichelski jest postacią godną uznania pod względem moralnym. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.