Jiří Menzel 

7,8
302 oceny pracy reżysera
Jiří Menzel
Urodził się w 1938 roku w Pradze. Aktor, reżyser filmowy oraz teatralny, scenarzysta. Absolwent FAMU (Filmowá a Televizní Fakulta Akademie Muzických Uméní) zaliczany do grona głównych przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej. Jako reżyser zadebiutował krótkim filmem Śmierć pana Baltzara w zbiorze nowel Perły na dnie (1964), na który złożyły się adaptacje prozy Bohumila Hrabala. Już w debiucie Menzel wykazał doskonały zmysł obyczajowej obserwacji i subtelną ironię, które do pełni głosu dochodzą w zrealizowanym w 1966 roku filmie pt. Pociągi pod specjalnym nadzorem. Kolejne spotkanie z prozą Hrabala, to oparta na powieści pod tym samym tytułem, historia 18-letniego absolwenta kolejarskiej szkoły zawodowej, Milosza Hrmy, odprawiającego podczas wojny pociągi na zagubionej wśród lasów maleńkiej stacyjce kolejowej. Film został nagrodzony m.in. na MFF w Manheim oraz uhonorowany Oscarem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Do dziś Pociągi pod specjalnym nadzorem uznawane są za jeden z najwybitniejszych obrazów w historii czechosłowackiej kinematografii. W 1967 roku Menzel nakręcił Kapryśne lato, melancholijny i pełen humoru portret trzech starzejących się przyjaciół, których leniwą codzienność przerywa wizyta w miasteczku atrakcyjnej akrobatki. Film ten otrzymał nagrodę na MFF w Karlowych Warach. Potem reżyser wraca do Hrabala ekranizacją Skowronków na uwięzi opowiadającą o duchowej kondycji czeskiej inteligencji. Niestety nakręcony materiał cenzura zatrzymała na półkach. Jego światowa premiera miała miejsce dopiero w 1990 roku na MFF w Berlinie, gdzie Skowronki na uwięzi zdobyły Złotego Niedźwiedzia. W 1968 roku Menzel realizuje kryminalną komedię Zbrodnia w nocnym lokalu, a po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w tym samym roku porzuca film na rzecz teatru. Do kina wraca sześć lat później współczesnym dramatem obyczajowym Kto szuka złotego dna oraz nostalgicznymi komediami Na skraju lasu (1976) i Cudowni mężczyźni z korbką (1978). Wraca również do twórczości Hrabala i przenosi na ekran dwie jego kolejne powieści. Postrzyżyny (1980) to pełna niezwykłych bohaterów komiczna idylla pokazująca beztroskie lata 20., a Święto przebiśniegu (1983) obraz współczesności. Do wątków z tego drugiego wraca Menzel w komedii Wsi moja sielska, anielska (1985). W latach 90-tych reżyser realizuje m.in. Operę żebraczą (1991) według sztuki Vaclava Havla. Współpracuje z praskimi teatrami i wykłada reżyserię w akademii filmowej w Pradze, często występuje również w filmach innych reżyserów. Zagrał m.in. główną rolę w Małej apokalipsie Costy-Gavrasa opartej na powieści Tadeusza Konwickiego, wystąpił w Grze o jabłko Very Chytilovej oraz we Wszystko, co kocham Martina Sulika.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 lutego 1938

data śmierci: 5 września 2020

miejsce urodzenia: Praga, Czechosłowacja, (obecnie Czechy)

Złoty Niedźwiedź
Zdobył Złoty Niedźwiedź, 7 innych nagród oraz 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Olga Menzelová-Kelymanová (od 10.2004, do jego śmierci) 1 dziecko
Studiował na jednym roku między innymi z Věrą Chytilovą i Evaldem Schormem i tenże rocznik pojmowany został jako oś tzw. czeskiej nowej fali.
W sierpniu 1968 roku podczas okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego i w czasie późniejszego okresu tzw. normalizacji jako jeden z pierwszych otrzymał zakaz robienia filmów.
Jest członkiem Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Podawajcie swoje propozycje.

Polscy miłośnicy dobrego kina dziękują za spojrzenie na świat często z przymrużeniem oka i refleksją której często brakuje Polakom.

Dlaczego nie ma Oscara dla Menzla? Przecież otrzymał go za Pociągi pod specjalnym nadzorem.

"Pociągi pod specjalnym nadzorem" lub "Kapryśne lato" wystarczy. PS. On nawet chyba zagrał w jakimś polskim filmie jako aktor, tytułu nie pamiętam.

przedstawicieli czeskiej nowej fali.

Takie filmy jak:
-Pociągi pod specjalnym nadzorem
-Kapryśne lato
-Skowronki na uwięzi

to już klasyka.