[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktorka"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/95763/6","url":"/ranking/person/actors/female"},"rating":{"count":274,"rate":7.346715328467154,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/95763/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":5,"rate":7.2,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,3
274 oceny gry aktorskiej
Joan Hickson I

Dane personalne:

data urodzenia: 5 sierpnia 1906

data śmierci: 17 października 1998

miejsce urodzenia: Northampton, Anglia, Wielka Brytania

mąż Eric Butler (1932 - 1967, jego śmierć), 2 dzieci
Po spotkaniu Joan Hickson z Agathą Christie na premierze "Appoitment with Dead" ("Rendez-vous ze śmiercią") pisarka wysłała aktorce liścik, w którym pisała: "I hope one day you will play my dear Miss Marple." ("Mam nadzieje, że pewnego dnia zagra pani pannę Marple"). Kilka lat później Hickson zadebiutowała w tej właśnie roli.
Grana przez Hickson postać panny Marple tak spodobała się brytyjskiej królowej Elżbiecie, że ta odznaczyła ją orderem Imprium Brytyjskiego w 1987 roku.
Po skończeniu pracy nad serialem telewizyjnym opartym na powieściach z paną Marple, aktorka użyczała swojego głosu na audio-wersjach książek Christie
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Uwielbiam ja w tej roli, gra cudownie, rola Miss Marple jest stworzona specjalnie dla niej i tak ja sobie wyobrazalam czytajac ksiazki Agaty Christie. Jest zdecydowanie moja ulubiona aktorka!

  1
  • moja ulubiona wykonawczyni roli Panny Marple. idealna.

  • to dokładnie tak ją sobie wyobrażałam czytając z uwielbieniem książki Agathy Christie. Jednak jak na mój gust to Joan Hickson zbyt mało mówi i prawie cały czas ma ten sam wyraz twarzy- kamienny, bez uśmiechu. To mi przeszkadzało.

   • przeurocza jako panna marple

    2