John Wallace Blunt Jr.

[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/12152/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":72,"rate":7.361111111111111,"desc":"oceny"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Autorów materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/12152/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":27,"rate":8.037037037037036,"desc":"ocen"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/12152/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":15,"rate":6.533333333333333,"desc":"ocen"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/12152/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena"}}]
7,4
72 oceny scenariuszy
John Irving I

Jest autorem książki "Regulamin tłoczni win", będącej podstawą scenariusza filmu "Wbrew regułom". Samodzielnie również zaadaptował tę powieść na potrzeby filmu. Napisany przez niego scenariusz został nagrodzony między innymi Oscarem, Złotym Satelitą i Złotym Globem.
Irving to wybitny pisarz współczesny. Zadebiutował w 1968 r. powieścią "Uwolnić niedźwiedzie". Największy rozgłos i multum nagród przyniosła mu wydana dziesięć lat później powieść "Świat według Garpa".
A oto tytuły innych wydanych w Polsce powieści Irvinga: "Metoda wodna", "Małżeństwo wagi półśredniej", "Hotel New Hampshire", "Modlitwa za Owena", "Syn cyrku", "Wymyślona dziewczyna", "Jednoroczna wdowa". Irving napisał ponadto zbiór opowiadań pod tytułem "Trying to Save Piggy Sneed".
Dotychczasowe ekranizacje powieści Johna Irvinga: "Świat według Garpa" (reż. George Roy Hill), "Hotel New Hampshire" (reż. Tony Richardson), "Wbrew regułom" (reż. Lasse Hallstrom, według powieści "Regulamin tłoczni win").
W pewnym stopniu ekranizacją utworu Irvinga jest też film "Simon Birch", inspirowany powieścią "Modlitwa za Owena", jednak kinowi bohaterowie mają inne niż w powieści imiona i nazwiska.


Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 marca 1942

miejsce urodzenia: Exeter, New Hampshire, USA

Oscar
Zdobył Oscar, 3 inne nagrody i 2 nominacje
Oscar Najlepszy scenariusz adaptowany za film Wbrew regułom w roku 2000 Złoty Satelita Najlepszy scenariusz adaptowany za film Wbrew regułom w roku 2000
dwukrotnie żonaty 1. Shyla Leary (1964 - 1982, rozwód), 2 dzieci: Colin i Brendan; 2. Janet Turnbull (od 1987), syn Everett (ur. 1998)
Adaptację "Regulaminu tłoczni win" opracowywał przez ponad 13 lat.
Otrzymał nagrodę American Book za "Świat według Garpa".
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • To jeden z najwybitniejszych pisarzy współczesnych. Geniusz! Czytaliście ''Świat wg Garpa'' albo ''Modlitwę za Owen"? Jeśli nie, przeczytajcie koniecznie!

 • Podpisuję się pod głosami za Irvingiem! Uwielbiam jego książki, po prostu nie mogę się oderwać. Często do nich wracam. I nie żałuje pieniędzy na nowe pozycje :)

  • Jest to najlepszy pisarz jakiego ksiazki kiedykolwiek czytalam. Polecam wszystkim.

   • John Irving jest cudownym pisarzem! Polecam jego powieści. Są prawdziwe, głębokie, przesiąknięte groteską i ciepłem. Są typem powieści "z drugim dnem", pozornie niewiarygodne przygody bohaterów odnoszą się do wielu sytuacji z życia. Jeszcze raz gorąco POLECAM! :)

    • Kto czytał trochę więcej Irvinga niż tylko "Świat według Garpa" ten wie, że Irvinga czytać warto, warto też czekać na kolejne ekranizacje jego filmów ;) Ja jestem w trakcie czytania jego ostatniej powieści ["Ostatnia noc w Twisted River"] i już w mojej głowie widzę ... więcej