Jon Heder 

Jonathan Joseph Heder

7,5
1 221 ocen gry aktorskiej
Jon Heder
Jon Heder urodzi się 26 października 1977 roku w Fort Collins, Kolorado, USA. Jest amerykańskim aktorem, reżyserem i scenarzystą.

Wychowywał się w rodzinie mormonów wraz z szóstką rodzeństwa - bratem bliźniakiem Danielem, trzema innymi braćmi i starszą siostrą. Od drugiego roku życia mieszkał w Salem w Oregonie, gdzie ukończył South Salem High School. Później przeniósł się do Provo w stanie Utah i rozpoczął naukę na Brigham Young University. Na początku studiował na wydziale filmowy, lecz po pewnym czasie przeniósł się na animację komputerową , gdzie uzyskał tytuł licencjata. W międzyczasie poznał reżysera Jareda Hessa i producenta Jeremy’ego Coona. Pierwszy z nich szukał odtwórcy głównej roli do swojej krótkometrażowej komedii "Peluca". Jon był dla niego idealnym kandydatem na Setha - zakręconego wyrzutka. Film zebrał wiele pozytywnych komentarzy na festiwalu Slamdance w 2003 roku.

Po dużym sukcesie Hess postanowił na podstawie swojej krótkometrażówki stworzyć pełnometrażowy film. Tak właśnie narodził się "Napoleon Wybuchowiec". W rolę główną oczywiście znów wcielił się Jon Heder, który z dnia na dzień stał się postacią kultową. Nie tylko stał się rozpoznawalnym aktorem, ale jego postać dodała otuchy wszystkim odrzuconym przez rówieśników dziwakom i samotnikom. Od tej pory Heder nie musiał narzekać na brak filmowych propozycji.

Po pewnym czasie przeniósł się do Los Angeles. Z powodu religii swoje role dobierał bardzo skrupulatnie. Nie chciał aby jego postacie piły, narkotyzowały się, uprawiały seks, lub przeklinały.

23 listopada 2002 roku ożenił się z Kristen, którą poznał na studiach. Jon uwielbia muzykę i modę lat 70. Mówi biegle po japońsku. W Japonii spędził dwa lata. Był tam na misji ze swojego kościoła The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, w celu szerzenia mormonizmu.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 26 października 1977

miejsce urodzenia: Fort Collins, Kolorado, USA

wzrost: 188 cm

Teen Choice
Zdobył 2 nagrody Teen Choice, 2 inne nagrody oraz 15 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Kirsten (od 23.11.2002), 3 dzieci: córka Evan Jane (ur. 06.04.2007), Philip i Timothy
Ma brata bliźniaka Daniela, trzech innych braci i starszą siostrę.
W 2002 roku ukończył Uniwersytet Brighama Younga w Provo (Utah, USA).
Brał udział w przesłuchaniach do roli w filmie "Zathura - Kosmiczna przygoda".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych