Julio Medem Lafont

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/12254/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":103,"rate":7.097087378640777,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/12254/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":70,"rate":6.942857142857143,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":10,"name":"montage","above5p":true,"career":{"name":"montażysta"},"ranking":{"name":"Montażu","link":"/person/ajax/roles/12254/10","url":"/ranking/person/montage"},"rating":{"count":21,"rate":6.619047619047619,"desc":"ocen","profession":"montażu"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/12254/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":9,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
7,1
103 oceny pracy reżysera
Julio Medem
Julio Medem urodził się w 1958 roku w San Sebastián. Mimo ze studiował medycynę, nigdy nie porzucił swojej prawdziwej pasji, którą jest kino. Początkowo współpracował przy kilku produkcjach, aż w końcu sam zaczął kręcić pierwsze krótkometrażówki na taśmie 8 mm.

Jego pierwsze dzieło na taśmie 35 mm zatytułowane "Patas en la cabeza"("Nogi na głowie"), wyprodukowane we współpracy z Luisem Campoy, zdobyło nagrodę na festiwalu kina baskijskiego i wygrało międzynarodowy konkurs kina dokumentalnego i krótkiego metrażu w Bilbao. Na tym samym konkursie w rok później Julio Medem zdobywa nagrodę Telenorte swoim krótkometrażem zatytułowanym "Las seis en punta" ("Dokładnie szósta") z 1987 roku. W rok później pisze scenariusz do wyreżyserowanego przez siebie średniego metrażu pt. "Martin", wyprodukowanego przez Eliasa Querejete.

Przeskoku do filmów długometrażowych dokonuje reżyserując w 1992 roku "Vacas" ("Krowy"). Film opowiada o trwającej cztery pokolenia rywalizacji pomiędzy dwoma rodzinami z punktu widzenia krów. W tym samym roku dzieło to przyniosło baskijskiemu reżyserowi prestiżową nagrodę Goya za najlepsza reżyserię przyznawaną co rok w Hiszpanii.

"La ardilla roja"("Czerwona wiewiórka") z 1993 roku, kolejny film długometrażowy, zdobywa między innymi nagrodę publiczności na festiwalu w Cannes.

"Tierra" ("Ziemia") z 1996 roku, trzeci długometrażowy Baskijczyka, bierze udział w konkursie sekcji oficjalnej festiwalu w Cannes. Jego kolejny film "Los amantes del Circulo Polar" ("Kochankowie z kręgu polarnego") opowiada historię przypadków, które zdarzają się każdemu w życiu. Dzieło zdobyło powszechne uznanie oraz nagrodę Goya za najlepszą muzykę i montaż. Chcąc walczyć z duchem tragicznego finału wcześniejszego filmu w 2001 roku nakręcił "Lucia y el sexo" ("Lucia i seks"), film opowiadający o niepowodzeniu, przeznaczeniu, miłości i oczywiście o seksie. Tytułową Lucíe zagrała hiszpańska aktorka Paz Vega, wcielając się w rolę młodej delikatnej dziewczyny o zagubionym spojrzeniu, za którą to zdobyła nagrodę Goya dla najlepszej aktorki. W filmie Paz partnerują Najwa Nimri oraz Tristan Ulloa.

W 2003 roku Julio kreci "La pelota vasca. La piel contra la piedra" ("Baskijska piłka. Skora przeciw kamieniowi"), długimetraż o charakterze dokumentalnym oparty na wywiadach z ponad sześćdziesięcioma osobami, dotyczących konfliktu baskijskiego.

Julio Medem stal się jednym z najważniejszych reżyserów współczesnego kina europejskiego. Zawdzięcza to własnemu sposobowi postrzegania i kreowania dzieł, które nie pozostawiają obojętnym nikogo.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 października 1958

miejsce urodzenia: San Sebastián, Hiszpania

Goya
Zdobył Goya, 1 inna nagroda i 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Lola Barrera (rozwód), 2 dzieci: Peru i Alicia; 2. Montse Sanz (od 23.06.2018), córka Ana
Był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1994 roku.
Ma siostrę Anę.
Ma dwójkę dzieci: syna Peru i córkę Alicię.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych