Kate Winslet

Kate Elizabeth Winslet

8,6
76 570 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Kate Winslet

Powiem mi ktoś, jak to jest możliwe, że grając drugoplanową rolę, dostała Oscara za
najlepszą pierwszoplanową aktorkę?
Takie rzeczy jednak są możliwe tylko w USA...

vasper

Z przyjemnością Ci to wytłumaczę, Kate Winslet grała rolę pierwszoplanową w filmie Lektor i dostała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Skąd u Ciebie wniosek że w Lektorze grała aktorkę drugoplanową?
Dostała co prawda Złotego Globa za film Lektor dla najlepszej aktorki drugoplanowej ale tylko z tego względu że miała również nominację za Drogę do szczęścia gdzie grała rolę pierwszoplanową i dlatego akademia nominowała Ją za film Lektor w kategorii aktorka drugoplanowa.

justyna_winn

Nie zgodzę się z tym. Zauważ, że w Lektorze opowiadana jest jednak historia romansu młodego chłopaka i to on gra główne skrzypce w tym filmie, to jego uczucia i przeżycia pokazane są na pierwszym planie.
Wg mnie, to nie jest film o miłości starszej kobiety do młodszego mężczyzny, lecz miłości młodszego mężczyzny do starszej kobiety ;)

justyna_winn

Jeszcze kilka słów odnośnie złotych globów...
Nie powinno być tak, że skoro aktora ma dwie świetne role w jednym roku, to ktoś wpada na pomysł, aby jedną z tych ról zmarginalizować. To scenariusz danej produkcji powinien o tym decydować, a nie kilkunastoosobowe jury.

vasper

Skoro w Lektorze na pierwszym planie była postać Michaela, to Twoim zdaniem jaką rolę zagrała Winslet? drugoplanową? może matka Michaela była postacią pierwszoplanową, zauważ że Michael miał romans z Hanną i to jest oczywiste że Winslet grała rolę pierwszoplanową.
Co do złotych globów, zgadza się że scenariusz powinien decydować o rozmiarze roli , jednak akademia postanowiła docenić obydwie role Kate i dlatego przyznać dwa złote globy, nie wiem czy wiesz ale chodziły słuchy aby role Winslet również podczas oscarów podzielić na rolę pierwszoplanową i drugoplanową, do tego nie doszło ale było brane pod uwagę.

justyna_winn

Oczywiście, że grała rolę drugoplanową, bo jak już wcześniej pisałem, ten film to jest historia Michael i jego miłości - to on zawsze jest na pierwszym planie, to jego życie widzimy głównie na ekranie.
Zauważ, że nie uczestniczymy w życiu Hanny, czy to podczas jej pracy na kolei (oprócz małego epizodu), czy pracy w więzieniu. Przecież ona nawet znika na pewien czas z głównej osi czasu filmu i pojawia się dopiero na rozprawie sądowej...

Zresztą, rola drugoplanowa przecież nie musi być mała i niewiele znacząca, pokazał to Bale w Fighterze, Octavia Spencer w Służących, czy właśnie Kate Winslet w Lektorze ;)

vasper

Nie wiem czy wiesz, ale w kazdym filmie jest rola pierwszoplanowa meska i rola pierwszoplanowa zenska...

sylwiax

Nie w każdym, a już na pewno nie w tym przypadku. Zazwyczaj każdka historia, czy to filmowa, czy książkowa, toczy się wokół jednej postaci - ta postać jest osią całej fabuły, ciągnie za sobą wszystkie wydarzenia.

vasper

No, ja też uważam, że była w "Lektorze" postacią drugoplanową, ale nie boli mnie jakoś szczególnie, że ją przesunięto na pierwszy plan na Oscarach. :P

Davus

właśnie to jest historia Michaela i Jego miłości, do tego potrzeba dwoje ludzi, na pierwszym planie był Michael i jego miłość do starszej kobiety jednak Hanna była postacią pierwszoplanową, nawet jak nie pojawiała się w filmie to była obecna, w jego głowie, myślach, Hanna znika na pewien czas bo na tym właśnie polega ta historia na bólu i cierpieniu.

justyna_winn

Do miłości potrzeba dwojga ludzi, ale w tym przypadku przedstawiona jest ona z perspektywy Michaela, a nie obojga kochanków ;)

Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych (2009):
"Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej za film Lektor (2008)" - to chyba o czymś świadczy :)

vasper

Hm, moim zdaniem to w ogóle nie jest opowieść o miłości - takie traktowanie "Lektora" strasznie go spłyca. :P To przede wszystkim opowieść o młodym pokoleniu Niemców, którzy muszą stawić czoła wypaczeniom swoich rodziców, zmierzyć się z nimi. Innymi słowy: to historia Michaela, a postać grana przez Winslet jest jedynie wyzwalaczem i katalizatorem tego "stawiania czoła". Dodatkiem, ważnym, świetnie zagranym, ale dodatkiem. :)

Davus

wygrana BAFTA Najlepsza aktorka pierwszoplanowa za film Lektor (2008):) xd można to traktować w różnych kategoriach

justyna_winn

Ale jednak nagroda od Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych znaczy więcej w tej kategorii, bo ta grupa zajmuje się stricte tym tematem ^^

vasper

nie wiem czy rozróżniasz ale są nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i aktora, w Lektorze pierwszoplanową rolę żeńską grała Winslet a męską Kros, później Fiennes.

justyna_winn

No ale ona grała postać drugoplanową :D
Dobra, nie chcę się kłócić, każdy ma swoje rację i niech tak już zostanie ;)

btw. Wcale nie umniejszam jej zasług, ale wg mnie, ona właśnie taką postać zagrała ;)

vasper

To była rola drugoplanowa ! W 2008 miała dwie świetne role pierwszoplanową w "Drodze do szczęścia" i drugoplanową w "Lektorze" (obie nagrodzone Złotym Globem) i gdyby Akademia nominowała ją w dwóch kategoriach za obie role bardzo prawdopodobne ze zgarnęłaby dwie statuetki ! troche to według mnie nie sprawiedliwe bo w 2008 roku była bezkonkurencyjna :)

MikeyS

Moim zdaniem była to bezdyskusyjnie rola pierwszoplanowa, a zgłaszanie jej przez producentów do różnych nagród jako drugoplanowej narobiło tylko niepotrzebnego zamieszania. Fakt, głównym bohaterem filmu jest Michael i to jest pierwszoplanowa rola męska, a postać Hanny to pierwszy plan kobiecy. I tyle ode mnie ;)

vasper

Oczywiście, że grała rolę pierwszoplanową.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones